MAYTAG 24 Front Control Dishwasher with Dual Power Filtration- MDB4949SKW
$829.99
MAYTAG 24 Front Control Dishwasher with Dual Power Filtration and PowerBlast® Cycle - 50 dBA
Quantity
Pre-Order: Expected in 3-5 Weeks from date of purchase
DESCRIPTION
As the most recommended dishwasher brand*, Maytag® dishwashers deliver dependable quality and performance. Skip soaking, scrubbing and pre-rinsing with the Maytag® Front Control Dishwasher with Dual Power Filtration and PowerBlast® Cycle. With our largest capacity** tub in the market, MaxTub tackles bulky pots and pan with its XL upper rack. While Heated Dry reduces excess moisture and our 10-Year Limited Parts Warranty† gives you years of clean dishes.
*Recommendations from online dishwasher consumer reviews from 8/2024-7/2025 versus other manufacturers' leading brands.
**Based on usable volume.
†Visit maytag.com for warranty details.
FEATURES
Skip soaking, scrubbing and pre-rinsing with Dual Power Filtration
Skip soaking, scrubbing and pre-rinsing with Maytag engineering that puts an end to pre-work. Industry-exclusive Dual Power Filtration combines 100% microfiltration and a 4-blade stainless steel chopper to filter out then dispose of any food in its path.
Most Recommended Dishwasher Brand* (U.S. Only)
As the most recommended dishwasher brand*, Maytag® dishwashers deliver dependable quality and performance.
*Recommendations from online dishwasher consumer reviews from 8/2024-7/2025 versus other manufacturers' leading brands.
Scour away stubborn foods with PowerBlast® cycle
The PowerBlast® cycle scours away stubborn foods like egg yolk, peanut butter and even dried-on oatmeal with ease. High-pressure jets, rotating spray arm, and increased water temperatures work together to clear food off dishes—so all you have to do is load them in.
Tackle loads of dishes with XL Upper Rack
With the largest capacity tub in the market* at 7.25 cu. ft., the MaxTub with XL Upper Rack can tackle loads of dishes, including bulky pots and pans usually left for the bottom, so there’s no need for a second load.
*based on usable volume
Get cabinet-ready dishes with Heated Dry
Get cabinet-ready dishes, right from the dishwasher. The Heated Dry option uses heated drying to muscle out moisture. Long and short cycle options let you adjust drying time to get the job done right.
10-year limited parts warranty on the racks, chopper blade and stainless steel tub
Maytag® dishwashers are covered by a
10-year limited parts warranty on the racks, chopper blade and stainless steel tub. So when we say you can count on your dishwasher for years, we mean it.
Increased upper rack height
Put bulky pots and pans in their place with increased upper rack height that fits big dishes usually left for the bottom—so there’s no need for a second load.
Touch controls
You’re in control with a simple tap of your finger. Smooth, tap-to-activate settings give you quick and seamless access to powerful cleaning.
Leak Identification System
The Leak Identification system helps detect most types of leaks. If it identifies a problem, the dishwasher will stop filling, drain the tub and alert you that service is needed.*
*Will not detect leaks from the water inlet, tub drain connections and hoses or leaks due to cracked tubs or doors.
Quiet at only 50 dBA
This dishwasher is made to perform at only 50 dBA, so you can enjoy the quiet cleaning power of a Maytag dishwasher.
Built for the long haul
We packed in sturdy stainless steel that’s ready for cycle after cycle of tough cleaning. Stainless steel materials are built for high heat and resist stains to help keep your dishwasher looking good for years to come.
Full stainless steel tub
The full stainless steel tub is built of stainless steel from top to bottom, so it’s tough enough to handle high heat for years.
Cycle Status Indicator Light
The cycle status indicator light on the front of the machine shines blue while washing, red while drying and white when complete.
An American company for over 100 years
Whirlpool Corporation started in 1911 as a small company in Benton Harbor, Michigan. Today we are a global home appliance business selling products around the world. We are proud of our American heritage and ingenuity that have driven innovation for over 100 years.
Eco Series
Designed with efficiency in mind. Saving you water, energy and money with quality wash and dry performance.
*Compared to dishwashers meeting the minimum 2023 Department of Energy efficiency standards
SPECS
Certifications
| CEE Tier Rating | Tier I |
| CUL | Yes |
| ADA Compliant | No |
| Energy Star Qualified | No |
| Star K Certified | Kosher Consumer Friendly |
| Prop 65 | CA |
| NSF Certified | Yes |
| Energy Star® Qualified | No |
| Kosher Consumer Friendly | Kosher Consumer Friendly |
Details
| Built-In Water Softener | No |
| Dishwasher Cycle Selection | Auto , Normal , PowerBlast , Quick |
| Dishwasher Option Selections | 4 Hour Delay , Control Lock , High Temp , Long Heated Dry , Sani Rinse , Short Heated Dry |
| Dishwasher Type | Built-In |
| Dispensers | Detergent and Rinse Aid |
| Drying System Type | Vent Dry with Heating Element |
| Interior Light | No |
| Hoses Included | Drain Hose |
| Leak Detect | Yes |
| Number of Racks | 2 |
| Number of Place Settings | 14 |
| Number of Wash Levels | 5 |
| Number of Washarms | 3 |
| Rack Material | Nylon |
| Rinse Aid Dispenser Level Indicator | Yes |
| Sensor | Yes |
| Sound Package | Yes |
| Tub Material | Stainless Steel |
| True Hold Door | Yes |
| Tub Style | Built-in Tall Tub 24in. |
| Wash System Type | Microfilter with chopper |
| Water Filtration | Yes |
| Wash System | Dual Power Filtration |
| Handle Material | Plastic |
| Handle Type | Long Pocket |
Controls
| Automatic Temperature Controls | Yes |
| Control Location | Front , Hidden |
| Control Type | Electronic Touch with Display |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Status Light | White |
Silverware Basket Details
| Silverware Basket Location | Bottom Rack |
| Silverware Basket Covers | Yes |
Installation Considerations
| Hoses Included | Drain Hose |
Exterior Details
| Door Style | Flat |
| Handle Color | White |
| Handle Type | Long Pocket |
| Handle Material | Plastic |
| Toe Panel Color | White |
| Magnetic Door | Yes |
| Control Panel Color | White |
Dimensions
| Depth Closed Excluding Handles | 24.5 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 51 in |
| Depth Closed Including Handles | 24.5 in |
| Depth | 24.5 in |
| Height | 33.625 in |
| Gross Weight | 116 lbs |
| Net Weight | 105 lbs |
| Width | 23.875 in |
| Maximum Height | 34.625 in |
| Minimum Height | 33.625 in |
Rack Details
| Lower Rack Cushion-Tip Tines | Yes |
| Lower Rack Extras | Stainless Steel Wash Arm |
| Lower Rack Fold-Down Tines | No |
| Lower Rack Glides | Wheels |
| Lower Rack Utility Basket | No |
| Lower Rack Style | Extended |
| Second Level Rack Extras | Plastic cup shelf , Stainless Steel Wash Arm |
| Second Level Rack Adjustable | Removable |
| Second Level Rack Cushion-Tip Tines | Yes |
| Second Level Rack Glides | Wheels |
| Second Level Rack Fold-Down Tines | No |
| Culinary Basket | No |
| Silverware Basket Type | Large In the Rack Basket |
| Silverware Basket Location | Bottom Rack |
| Silverware Basket Covers | Yes |
Cycles
| Number of Wash Cycles | 4 |
Dimensions
| Gross Weight | 116.000 lbs |
Interior Details
| Interior Light | No |
Electrical Requirements
| Power Cord Included | No |
| Amps | 15 |





















