WHIRLPOOL-24 Stainless Steel Dishwasher with AI Intelligent Wash- WDT750SAKZ
$754.99
WHIRLPOOL24 Stainless Steel Dishwasher with AI Intelligent Wash - 47 dBA
Quantity
Pre-Order: Expected in 3-5 Weeks from date of purchase
DESCRIPTION
Adapt to each day’s dishes with the 24” Stainless Steel Dishwasher with AI Intelligent Wash. The Sensor Cycle is designed to adjust wash action based on soil level, load size, and water temperature to ensure your dishes come out clean. Flexible capacity allows you to fit the dishes your family piles up and the Quick Wash Cycle gets them clean in about an hour.
FEATURES
Get a clever clean with Sensor Cycle.
Don’t stress over settings. Sensor Cycle uses an AI Intelligent Wash designed with sensors that adjust wash action based on soil level, load size, and water temperature to ensure your dishes come out clean.
Flexible Capacity to fit the dishes your family piles up
Skip scouring for spots. Flexible Capacity like a third level utensil rack and an adjustable second rack ensure there’s room for whatever the day brings
Get dishes clean in about an hour with the Quick Wash Cycle
From dusting off the hand-me-down-holiday tray to getting your favorite bowls back in order, the Quick Wash Cycle takes care of your day's dishes in about an hour.
Dissolve stuck-on-food without extra steps with the Soak & Clean Cycle
The Soak & Clean Cycle combines presoak and wash into one cycle that dissolves stuck-on-food so you can skip extra steps.
Run your dishwasher without disrupting family time.
Run your dishwasher without disrupting family time with a sound rating of 47 dBAs.
Normal Cycle with Soil Sensors tracks soil levels to keep dishes clean.
The Normal Cycle with Soil Sensors measure your day's dishes to ensure a thorough clean by using a soil sensor that determines how dirty dishes are and increases wash action as needed.
Eco Series
Designed with efficiency in mind. Saving you water, energy and money with quality wash and dry performance.
*Compared to dishwashers meeting the minimum 2023 Department of Energy efficiency standards
Get peace of mind with the Leak Identification System.
Get peace of mind with a Leak Identification System that helps detect most types of leaks. If the system detects a problem, a light will flash on the front of the dishwasher to alert you, and the dishwasher will proceed to drain water from the tub.*
*Will not detect leaks from the water inlet or tub drain connections and hoses or leaks due to cracked tubs or doors
Use clean, dry dishes straight from the dishwasher with Heated Dry Option.
The Heated Dry Option uses added drying heat to let you use clean, dry dishes straight from the dishwasher.
Kill 99.999% of food based bacteria with the Sani Rinse Option.
The Sani Rinse Option sanitizes dishes by eliminating 99.999% of food based bacteria.
Help cut away grease and grime with a high temperature wash.
The High Temperature Wash Option increases the heat to help cut away stubborn grease and food grime.
Let the Heavy Cycle handle hard-to-clean dishes.
The Heavy Cycle uses extra cycle time to tackle heavily soiled and hard-to-clean dishes.
Resists fingerprints and smudges with an easy-to-clean finish.
Available in black stainless and stainless finishes, the easy-to-clean exterior resists fingerprints and smudges.
Industry’s best selling dishwasher brand
1–24 Hour Delay Start
Delay the start of the cycle up to 24 hours to make sure dishes are clean and dry when you need them.
The Cycle Status Indicator lets you countdown to clean dishes
The Cycle Status Indicator displays your cycle progress and let's you know how much time remains in hours and minutes.
An American Company for Over 100 Years
Whirlpool Corporation started in 1911 as a small company in Benton Harbor, Michigan. Today we are a global home appliance business selling products around the world. We are proud of our American heritage and ingenuity that have driven innovation for over 100 years.
Enhanced Rack Design
Easily load pots, pans, and deep dishes with an enhanced rack design that creates more loading flexibility.
SPECS
Certifications
| CEE Tier Rating | Tier I |
| CUL | Yes |
| ADA Compliant | No |
| Energy Star Qualified | No |
| Star K Certified | Yes |
| Prop 65 | CA |
| NSF Certified | Yes |
| Energy Star® Qualified | No |
| Eco Series | Yes |
| Kosher Consumer Friendly | Yes |
Details
| Built-In Water Softener | No |
| Dishwasher Cycle Selection | Heavy , Normal , Quick Wash , Sensor Wash , Soak & Clean |
| Dishwasher Option Selections | 1-24 Hour Delay , Extended Dry , Heated Dry , Hi Temp Wash , Sani Rinse |
| Dishwasher Type | Built-In |
| Dispensers | Detergent and Rinse Aid |
| Drying System Type | Recessed Heating Element |
| Interior Light | No |
| Hoses Included | Yes, Drain |
| Leak Detect | Yes |
| Number of Racks | 3 |
| Number of Place Settings | 13 |
| Number of Wash Levels | 5 |
| Number of Washarms | 3 |
| Rack Material | Nylon |
| Rinse Aid Dispenser Level Indicator | Yes |
| Sensor | Yes |
| Sound Package | Yes |
| Tub Material | Stainless Steel |
| True Hold Door | Yes |
| Tub Style | Built-in Tall Tub 24in. |
| Wash System Type | Removable Filter |
| Water Filtration | Yes |
| Wash System | Filter |
| Handle Type | Towel Bar |
| Fingerprint Resistant | Yes |
Silverware Basket Details
| Silverware Basket Location | Bottom Rack |
| Silverware Basket Covers | Yes |
Controls
| Automatic Temperature Controls | Yes |
| Control Location | Hidden |
| Control Type | Electronic Touch with Display |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Status Light | White |
Installation Considerations
| Hoses Included | Yes, Drain |
Rack Details
| Lower Rack Cushion-Tip Tines | Yes |
| Lower Rack Extras | Stainless Steel Wash Arm |
| Lower Rack Fold-Down Tines | 1 Fold Down |
| Lower Rack Glides | Wheels |
| Lower Rack Utility Basket | No |
| Lower Rack Style | Extended |
| Second Level Rack Extras | Plastic Wash Arm |
| Second Level Rack Adjustable | 2 Position Removable |
| Second Level Rack Cushion-Tip Tines | Yes |
| Second Level Rack Glides | Wheels |
| Second Level Rack Fold-Down Tines | 1 Row 6 Position |
| Third Level Rack Adjustable | No |
| Third Level Rack Removable | Yes |
| Third Level Rack Type | Culinary Rack |
| Third Level Rack Glides | Ball Bearings |
| Culinary Basket | No |
| Silverware Basket Type | Full Length Non Splittable |
| Silverware Basket Location | Bottom Rack |
| Silverware Basket Covers | No |
Cycles
| Number of Wash Cycles | 5 |
Dimensions
| Gross Weight | 90.000 lbs |
Features
| Dishwasher Features | Third Level Rack |
Exterior Details
| Door Style | Flat |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Handle Type | Towel Bar |
| Toe Panel Color | Black |
| Magnetic Door | Yes |
| Control Panel Color | Black |
Dimensions
| Cutout Height | 34.5 in |
| Cutout Width | 24 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 24.5 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 50.188 in |
| Depth Closed Including Handles | 26.5 in |
| Cutout Depth | 24 in |
| Depth | 26.75 in |
| Height | 33.625 in |
| Gross Weight | 100 lbs |
| Net Weight | 89 lbs |
| Width | 23.875 in |
| Maximum Height | 34.625 in |
| Minimum Height | 33.625 in |
| Depth Excluding Door for Panel Ready | 12 |
Smart Compatibility
| Connectivity | No |
| Smart Appliance | No |
| Works With | No |
Interior Details
| Interior Light | No |
Electrical Requirements
| Power Cord Included | No |
| Amps | 15 |
| Hz | 60 |
| Volts | 120 |







