AMANA 33-inch Wide Bottom-Freezer Refrigerator with EasyFreezer ABB2224BRW
$1,554.99
AMANA 33-inch Wide Bottom-Freezer Refrigerator with EasyFreezer Pull-Out Drawer - 22 cu. ft. Capacity
Quantity
Pre-Order: Expected in 3-5 Weeks from date of purchase
DESCRIPTION
This 33-inch Wide Amana® Bottom-Freezer Refrigerator comes with versatile storage options like Adjustable Door Bins to help favorites stay right within reach. The EasyFreezer™ Pull-Out Drawer opens and closes with ease, so you can feel free to stock up after your last spree. And, like your very own salad bar, this model features Humidity-Controlled Garden Fresh™ Crisper Bins to help make sure you get first dibs on fruits and veggies.
FEATURES
Humidity-Controlled Garden Fresh™ Crisper Bins
Like your very own salad bar, these Humidity-Controlled Garden Fresh™ Crisper Bins keep fruits and veggies right where you can see them.
Gallon Door Storage Bins
Use Gallon Door Storage Bins to fit big beverages like milk jugs, juice cartons or a six pack of soda − and keep them within sipping range!
EasyFreezer™ Pull-Out Drawer
The EasyFreezer™ Pull-Out Drawer opens and closes smoothly, even when fully loaded with all your frozen dinners and desserts.
Glide-Out Wire Lower Freezer Basket with QuickSplit™ Organizer
Our Glide-Out Wire Lower Freezer Basket comes with a Quick Split™ Organizer so you can put those frozen treats in their place.
Adjustable Door Bins
These Adjustable Door Bins can be moved up or down to help favorites stay right within reach.
Deli Drawer
Store meats, cheeses and anything else you need to make your favorite go-to sandwich with our Deli Drawer.
Dairy Center
Use the Dairy Center to easily access items like butter, cream cheese and yogurt.
Temp Assure™ Freshness Controls
Help fruits stay sweet and veggies stay green with Temp Assure™ Freshness Controls.
Spillsaver™ Glass Shelves
SpillSaver™ Glass Shelves come with raised edges to keep messes contained, so there's no need to cry over spilled milk.
Reversible Door Swing
Refrigerator and select freezer doors can be adjusted to open from the left or right.
22 cu. ft. Capacity
This Amana® bottom-freezer refrigerator lets you fit all your favorites with 22 cu. ft. capacity.
SPECS
Filter Details
| Air Filter Indicator/Reset | No |
| Fresh Flow Air Filter Included | No |
| Produce Preserver | No |
| Water Filter Location | N/A |
| Water Filter Indicator/Reset | No |
Dimensions
| Cabinet Width | 32.625 in |
| Cutout Width | 33 in |
| Cutout Height | 69 in |
| Depth | 33.375 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 30.875 in |
| Depth Closed Including Handles | 33.375 in |
| Depth Excluding Doors | 28.125 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 62 in |
| Dispenser Options | N/A |
| Dispenser Type | No Dispenser |
| Freezer Capacity Volume | 6.45 cu. ft. |
| Gross Weight | 298 lbs |
| Height | 69.9375 in |
| Height To Top Of Cabinet | 68.5 in |
| Height To Top Of Door Hinge | 69.938 in |
| Net Weight | 285 lbs |
| Refrigerator Capacity Volume | 15.62 |
| Width | 32.625 in |
Certifications
| ADA Compliant | No |
| CEE Tier Rating | Not Rated |
| ENERGY STAR Qualified | No |
| UL | Yes |
| ULe Environmentally Preferred Certified | Passed 60 point AHAM (Association of Home Appliance Manufacturers) Sustainability Standards |
| Prop 65 | CA |
| Energy Star® Qualified | No |
Exterior Details
| Base Grille Color | White |
| Cabinet Color | White |
| Cabinet Finish | Textured |
| Counter Depth | No |
| Door Color | White |
| Door Opening Direction | Right |
| Door Finish | Smooth |
| Door Style | Flat |
| Handle Color | White |
| Handle Material | Metal |
| Hidden Hinge | No |
| Handle Type | Reach Through Handle |
| Reversible Door | Yes |
Controls
| Automatic Defrost | Yes |
| Control Location | Interior Up Front |
| Control Lockout | No |
| Cooling Type | Single Evaporator |
| Door Ajar/Open Alarm | No |
| LCD Touch Screen | No |
| Max Cool/Fast Cool | No |
Details
| Installation Configuration | Freestanding |
| Refrigeration Configuration | Refrigerator |
| Refrigerator Type | Bottom Freezer |
| Cabinet Finish | Textured |
| Door Style Configuration | Bottom Freezer |
Refrigerator Details
| Conventional Shelves | No |
| Deli Drawer | Yes |
| Humidity-Controlled Crispers | 2 Half-Width |
| Non Climate Control Drawers | 1 Half Width |
| Number of Interior Shelves | 5 |
| Pantry Drawer | No |
| Refrigerator Lighting | Incandescent |
| Refrigerator Door Bins | 1 Dairy , 1 Fixed Full-Width , 4 Adjustable Half-Width |
| Spill-Proof Glass Shelves | 1 Fixed Full Width , 4 Adjustable Half Width |
| Supplementary Containers | N/A |
| Temperature-Controlled Drawers | No |
Icemaker Details
| Icemaker | Optional |
| Icemaker Kit Part Number | W11762633 |
| Icemaker Location | Freezer |
Dispenser Details
| Dispenser Type | No Dispenser |
| Dispenser Options | N/A |
Freezer Details
| Freezer Door Bins | No |
| Freezer Door Type | Pull-Out |
| Freezer Drawer/Basket | 1 Full Width Lower Wire , 1 Full Width Upper Wire |
| Freezer Lighting | Incandescent |
| Freezer Number of Shelves | 0 |









