top of page
WHIRLPOOL Top Load Washer with Impeller- WTW6150PW
SKU WTW6150PW
Price
$888.99
Give clothes a thorough yet gentle clean in this ENERGY STAR® Certified 5.3 cu. ft. Whirlpool® Top Load Washer with a Smooth Impeller. Use the Deep Water Wash Option to add more water* and check on your laundry while it's washing with the EasyView™ Full-Width Slow-Close Glass Lid. The Smooth Spiral Stainless Steel Wash Basket helps prevent fabrics from snagging.
*Bulky Items Cycle only available with deepest water level.
Quantity
Pre-Order: Expected in 3-5 Weeks from date of purchase
FEATURES
Controls
| Automatic Temperature Controls | Yes |
| Control Type | Push Button |
| Control Location | Backguard |
| Eco Monitor/Efficiency Monitor | No |
| Electronic Display Type | LED |
Modifiers
| Delay Start | No |
| Number of Rinse Options | 4 |
| Number of Temperatures | 5 |
| Number of Wash/Rinse Temperatures | 5 |
| Number of Washer Options | 6 |
| Number of Water Levels | 3 |
| Pre Soak | No |
| Rinse Temperature | Cold |
| Temperature Selections | Cold , Cool , Hot , Tap Cold , Warm |
| Water Levels | Auto Sensing , High , Medium |
Cycles
| Number of Wash Cycles | 10 |
| Washer Cycle Selections | Bulky Items , Clean Washer with affresh , Delicates , Drain & Spin , Heavy Duty , Normal , Quick Wash , Towels , Whites , Wrinkle Control |
| Programmable Cycle | No |
Interior Details
| Advanced Vibration Control | Yes |
| Automatic Load Size Sensing Technology | Yes |
| Automated Dispenser | N/A |
| Dispense System | Detergent, Fabric Softener & Bleach |
| Motor Drive Type | Direct Drive |
| Suspension System | Hung Spring Damper |
| Wash Action | Impeller |
| Washer Drum Material | Stainless Steel |
| Washer Drum Rear/Base Material | Plastic |
| Motor Horsepower | 9/10 HP |
| Eco Monitor/Efficiency Monitor | No |
Details
| Hoses Included | Yes, Drain |
| Internal Heater | No |
| Water Faucet | No |
| Lid/Door Finish | Glass |
| Lid/Door Lock | Yes |
| Motor Horsepower | 9/10 HP |
APPEARANCE
Exterior Details
| Adjustable Feet | Yes |
| Lid/Door Finish | Glass |
| Lid/Door Lock | Yes |
| Slow Close Lid | Yes |
| Window | Yes |
WEIGHT & DIMENSIONS
Dimensions
| Capacity (DOE) US | 5.3 cu. ft. |
| Capacity IEC Canada | 6.1 cu. ft. |
| Depth | 28 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 28 in |
| Gross Weight | 151 lbs |
| Height | 42.75 in |
| Height with Lid Open | 57.25 in |
| Net Weight | 135 lbs |
| Width | 27.375 in |
Dimensions
| Gross Weight | 151.000 lbs |
No Reviews YetShare your thoughts.
Be the first to leave a review.
bottom of page









