top of page
CAFE 30" Smart Slide-In, Front-Control, Range -CES700P4MW2
SKU CES700P4MW2
Price
$3,199.99
- Built-In WiFi, Powered by SmartHQ App
Manage all aspects of your kitchen with the help of the SmartHQ™ App or your voice assistant (Select features require WiFi Connection) See details - Personalized Features + Upgrades
Usher in the latest features by downloading cooking upgrades right to your oven, putting Air Fry and more in your repertoire - No-Preheat Air Fry
Cook healthier, crispier versions of your favorite foods in less time, thanks to an air fryer right in your oven that doesn’t require preheating, a basket or a special tray (WiFi Enabled) - Seamless glass surface streamlines and simplifies cooking
A sleek look is yours with an edge-to-edge glass cooktop that provides a seamless, easy-to-clean surface with more usable cooking space for five course meals - The perfect match for pots and pans of all sizes
Tailor your burner size to your cookware with a 12"/9"/6" element with Power Boil
Quantity
Pre-Order: Expected in 3-5 Weeks from date of purchase
FEATURES
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5.70 |
FEATURES
| Cooking System | True Convection with Precise Air |
| Oven Interior | Black Gloss Finish Interior Oven Light |
| Element - Center | 6" 80W Warming Zone |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal Auto Oven Shut-Off with Override Auto Recipe Conversion Auto Self Clean Chef Connect Control Lock Capability C° or F° Programmable Delay Bake Option (Time Bake) Delay Clean Option Electronic Clock & Kitchen Timer Fast Preheat Hi / Low Broil Oven "ON" Light Sabbath Mode Self-Clean Cool Down Time Display Temperature Probe Warm Mode |
| Oven Rack Features | 1 Roller Rack 2 Self-Clean Heavy-Duty Oven Racks |
| Element - Left Front | 8"/5" 1900W |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean Steam Clean |
| Connected Capabilities | Amazon Alexa DiGiorno Fresco Google Home IFTTT Innit Sonos The Google Assistant |
| Product Type | Slide-In Single Oven |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| Cooktop Type | Radiant Smoothtop |
| Fuel Type | Electric |
| Dual Ring Burners | Yes |
| Element - Right Front | 12”/9”/6” 3600W Power Boil |
| WiFi Connect | Built-In |
| Control Location | Front controls |
| Control Type | Backlit Glass Touch |
| Drawer Type | Warming Drawer; 3 Settings (High, Medium, Low) |
| Hot Surface Indicator Lights | 1 |
| Sabbath Mode | Yes |
| Element - Left Rear | 8" 2000W |
| Cooking Technology | True Convection with Precise Air |
| Configuration | Range with Storage Drawer |
| Oven Features | 8-Pass Broil Element |
| OU Certified | No |
| Oven Cooking Modes | Baked Goods Convection Bake Convection Roast Frozen Pizza Multi Rack Frozen Pizza Single Rack (No Preheat) Frozen Snacks Multi Rack Frozen Snacks Single Rack (No Preheat) No Preheat Air Fry Proof Warming |
| Cooktop Burner Type | Radiant Smoothtop |
| Infinite Heat Controls | Yes |
| Element - Right Rear | 6" 1200W |
| Cooktop Surface | Black Ceramic Glass |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic |
APPEARANCE
| Handle | Consumer Removable Customizable Professional Style |
| Textured Steel Side Panels | Yes |
| Installation | Flush Appearance Free-standing cut-out |
| Oven Door Features | Big View Oven Window Easy clean oven door |
| Handle Design | CAFÉ™ |
| Handle Color | Brushed Bronze |
| Control Knobs | Brushed Bronze |
| Color Appearance | Matte White |
WEIGHT & DIMENSIONS
| Net Weight | 206 |
| Depth Without Handle | 26.875 |
| Height to Cooking Surface (in.) | 36.25 +/- .25 |
| Cabinet Width | 30.000000 |
| Approximate Shipping Weight | 291 |
| Overall Width | 29.875 |
| Overall Height | 37.375 |
| Height to Top of Rear Vent Trim | 37.375 |
| Overall Depth | 29.5 |
| Depth with Door Open | 47.5 |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 19-7/8 x 20-5/8 |
POWER/RATINGS
| Electrical Requirements | 208/240V ; 60Hz ; 40A |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| Broiler Wattage | 4000W |
| Amp Rating at 240V | 40 |
| Convection Wattage | 2500W |
| KW Rating at 240V | 13.8 |
| Bake Wattage | 2850W |
| Hertz | 60 |
| KW Rating at 208V | 10.4 |
ACCESSORIES
| Air Fry Basket | Optional- JXAFTRAY1VSS |
| Optional Kits | CXFCEHKPMBT Brushed Black CXFCEHKPMBZ Brushed Bronze CXFCEHKPMCG Brushed Brass CXFCEHKPMCU Brushed Copper CXFCEHKPMFB Flat Black CXFCEHKPMSS Brushed Stainless |
| Trim Kit | JXFILLR1SS Optional |
No Reviews YetShare your thoughts.
Be the first to leave a review.
bottom of page











