top of page
CAFE BELLISSIMO Semi Automatic Espresso Machine -C7CESAS4RW3
SKU C7CESAS4RW3
Price
$579.99
- WiFi Connected with Drink Customization Technology
Equip your kitchen with a smart espresso machine that syncs with the SmartHQ app, allowing users to customize drink preferences by volume and strength, while also enabling software updates - Italian Made, 15 Bar Pump
This bar pump slowly increases pump rated pressure to draw out maximum flavor, giving you a beautifully balanced cup of espresso. - Extra Large Water Reservoir
Enjoy more drinks with fewer refills thanks to a 95-ounce water reservoir. Easily remove it using the built-in handle to refill and clean it with ease. - Steam Frother
Get a variety of microfoam textures and thicknesses for lattes, flat whites, cappuccinos and more with a built-in steam wand that rotates in a 180- degree motion for control and convenience. - Stylish Appearance
Built to showcase individual style, this modern espresso machine is adorned with signature copper accents that add sophistication to any countertop.
Quantity
Only 1 left in stock
FEATURES
FEATURES
| Temperature Control | Double PID Control |
| Hot Water Function | Yes |
| Grinder Type | Burr, precision, SS Easy to Clean |
| Memory Settings | Water memory and grind amount for single grind amount, Additional settings available (on App) |
| Tamper Storage | Place on top of the unit |
| Boiler Type | Thermoblock Heating |
| External Drip Tray Capacity | 1.0 L |
| Adjustable Grinder | 16 Settings |
| Auto Shutoff | Default of 20 min Timeout |
| Coffee Dispensing Amount | Default Volume: 1cup:15-50ml, 2 cups: 45-90ml |
| Heating Element | 230V/1300W(+5% -10%) |
| Electrostatic System to prevent Powder splashing | Ion Generator |
| Steam Function | Yes |
| Connected Capabilities | Amazon Alexa Google Home |
| Max Cup Height | 3.25" |
| Water Reservoir | 2.8L Removable |
| Removable Drip Tray | Yes |
| Preheating Time | <=80 seconds |
| Control Features | LED Panel with push button keys. One press keys for Single/Double Espresso. Knob for Hot Water/Steam and press and hold button |
| Bean Capacity (Hopper) | 275g = 10 Oz |
| Pump Pressure | 15 Bar |
| Volumetric Control | Yes |
| LED Alerts | Clean, Add Water, Grinder |
| Integrated Grind Systems | Yes |
| De-Scaling | Yes |
| Type | Countertop - Indoor |
| Product Type | Espresso Machines |
| WiFi Connect | Built-In |
APPEARANCE
| Color Appearance | Matte White |
| Handle Color | Brushed Copper |
| Installation | Free-Standing |
WEIGHT & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 24 |
| Side Air Clearances | 0 |
| Overall Depth | 12.70 |
| Top Air Clearances | 10 |
| Overall Height | 16.1 |
| Back Air Clearances | 2 |
| Net Weight | 24 |
| Overall Width | 13.7 |
No Reviews YetShare your thoughts.
Be the first to leave a review.
bottom of page









