top of page
CAFE 36" Touch-Control Electric Cooktop-CEP90361TBB
SKU CEP90361TBB
Price
$2,299.99
CAFE 36" Touch-Control Electric Cooktop
Quantity
Pre-Order: Expected in 3-5 Weeks from date of purchase
FEATURES
| WiFi Connect | Built-In |
| Fuel Type | Electric |
| Element - Left Front | 7" 1500W |
| Indicator Lights | 5 Hot Surface Red Surface Element "ON" |
| Element - Right Front | 9"/7"/5" 3000W Power Boil |
| Control Location | Front Center |
| Cooktop Type | Radiant Smoothtop |
| Connected Capabilities | Amazon Alexa Google Home |
| Cooktop Control Features | All-Off Control Control Lock Capability Custom Settings Keep-Warm Setting Kitchen timer LED Light level adjustment Melt Setting Sound adjustment Sync-Burners Capability |
| WiFi Enabled Features | Bluetooth Pairing - Chef Connect with Hoods/OTRs and HestenCue Pans (HMI) Interfaces with SmartHQ App Precision cooking with HestanCue Pans (HMI and App) |
| Element - Center | 12"/9"/6" 3600W Power Boil |
| Cooktop Burner Type | 5 Ribbon Smoothtop |
| Element - Left Rear | 7" 1500W (Keep Warm) |
| Control Type | Electronic Touch Controls |
| Filler trim kit | JXTR32B |
| Melt Setting | Yes |
| Cooktop Surface | |
| Element - Right Rear | 6" 1200W (Melt) |
| Product Type | Cooktop |
APPEARANCE
| Color Appearance | Black |
| Frameless | Yes |
| Control Knobs | Black |
WEIGHT & DIMENSIONS
| Cutout Height (in) | 5.5625 |
| Cutout Depth (in) | 19.125 |
| Approximate Shipping Weight | 49 |
| Cabinet Width | 36.000000 |
| Net Weight | 44 |
| Overall Depth | 20.375 |
| Overall Width | 36.125 |
| Cooktop Size | 36 |
| Overall Height | 3.375 |
| Cutout Width (in) | 33.875 |
POWER/RATINGS
| Max. Connected Load (kW) at 240V | 10.9 |
| Max. Current Draw (Amps) at 240V | 45.4 |
| Max. Current Draw (Amps) at 208V | 39.4 |
| Hertz | 60 |
| Recommended Circuit Breaker (Amps) at 240V | 50 |
| Max. Connected Load (kW) at 208V | 8.2 |
| Electrical Requirements | 208/240V ; 60Hz ; 50A |
| Recommended Circuit Breaker (Amps) at 208V | 40 |
No Reviews YetShare your thoughts.
Be the first to leave a review.
bottom of page







