top of page
CAFE 48" Smart Dual-Fuel Commercial-Style Range -C2Y486P2TS1
SKU C2Y486P2TS1
Price
$13,499.99
- Versatile Cooktop
The versatile cooktop on this commercial style range features an entire arsenal of burners that give you the right amount of heat and control to perfectly cook anything from delicate sauces to expertly seared meats. - Caterer Oven
A large capacity oven fits a full-size catering pan and has three racks, large 8-pass bake and broil elements for even heat coverage and Precision Oven modes to help guarantee results for meals of any size - Second oven for everyday use
A second everyday oven gives you the space and features you need for family meals, including enough room for three 9"x 13" casserole dishes, two self-clean racks, Hot air frying, convection cooking, a precision temperature probe and more - Color-Matched Manifold with LCD Control
Get a coordinated look with a manifold that matches the range's finish and an LCD control panel that provides information like oven and probe temperatures and cooking time for perfect cooking results - Superior Heat Distribution
The industry-exclusive Inspiral burner swirls the cooktop flame under cookware to more evenly spread heat from the center to the edges
Quantity
Pre-Order: Expected in 3-5 Weeks from date of purchase
FEATURES
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 8.25 |
| Capacity (Cu. Ft.) | 5.75 Caterer Oven / 2.5 Everyday Oven |
FEATURES
| Cooking System | True Convection with Precise Air |
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option |
| Ignition System | Electronic w/Auto Reignition |
| Burner - Right Rear | 18,000 BTU |
| Oven Interior | 3 Halogen (Everyday Oven) 6 Halogen (Caterer Oven) Black |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal Auto Oven Shut-Off Auto Self Clean Chef Connect Delay Clean Option Electronic Timer Front Controls In-Oven Broiling Scan-to-Cook Self-Clean Cool Down Time Display Temperature Probe |
| Oven Rack Features | 1 Self-Clean Extension Rack (Caterer Oven) 1 Self-Clean Extension Rack (Everyday Oven) 1 Self-Clean Flat Rack (Everyday Oven) 2 Self-Clean Flat Oven Racks (Caterer Oven) 4 Rack Positions (Everyday Oven) 5 Rack Positions (Caterer Oven) |
| Burner - Left Rear | 18,000 BTU |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean with Steam Clean Option (Both Ovens) |
| Griddle | 18,000-BTU Included Stainless Steel and Aluminum Clad |
| Connected Capabilities | Amazon Alexa DiGiorno Fresco Google Home IFTTT Innit Sonos The Google Assistant |
| WiFi Enabled Features | Meat Probe (App-Based Function) No Preheat Air Fry Precision Cooking Modes Remote Notifications Remote Oven Control Scan To Cook (Oven) Voice Control |
| Product Type | Free-Standing Double Oven Professional Range |
| Style | Commercial |
| Cooktop Type | Standard Grates |
| Cooktop Burner Grate Material | Heavy Cast |
| Fuel Type | 240V Electric and Natural Gas |
| Burner - Center | 12,000 BTU Front / 12,000 BTU Rear |
| WiFi Connect | Built-In |
| Control Location | Front |
| Dishwasher Safe Knobs | Yes |
| Cooktop Burner Grate Features | Continuous Grates Heavy-Cast Edge-to-Edge Grates |
| Control Type | Digital Temperature Display Knob with Timer Display (Both Ovens) |
| Burner - Left Front | 21,000 BTU Multi-ring Burner |
| Sabbath Mode | Yes |
| Leveling System | 4 Leveling Legs |
| Cooking Technology | True Convection with Precise Air |
| Configuration | Double Oven Range |
| Oven Features | 6-Pass Broil Element 8-Pass Broil Element |
| OU Certified | OU/CRC Enhanced Shabbos Mode, when used with Shabbos Keeper, sold separately |
| Oven Cooking Modes | Bake Broil Convection Bake Convection Broil Convection Roast Oven Temperature Probe Proof Steam-Clean Timers (All) Warming |
| Cooktop Burner Type | Sealed |
| Valves (Degree of Turn) | 270 |
| Burner - Right Front | 10,000 BTU |
| Cooktop Surface | Gray Porcelain-Enamel |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 5 / 4 |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic |
APPEARANCE
| Cooktop Burner Grate Color | Matte Black |
| Handle | CAFÉ™ Consumer Removable |
| Frameless Oven Door(s) | Stainless Steel |
| Toe kick | CXPR8TKPMSS: 48" Stainless Steel (Optional) |
| Installation | Power Cord Included |
| Oven Door Features | Big Clear View Oven Window |
| Handle Color | Brushed Stainless |
| Control Knobs | Consumer Removable Dishwasher Safe Professional-Style Stainless Steel |
| Color Appearance | Stainless Steel |
WEIGHT & DIMENSIONS
| Net Weight | 576 |
| Height to Cooking Surface (in.) | 35.25 - 36.75 |
| Cabinet Width | 48.000000 |
| Approximate Shipping Weight | 672 |
| Overall Width | 47.875 |
| Interior Dimensions - Main Oven (WxHxD) (in.) | 28-1/4 x 16-1/4 x 21-3/4 |
| Cabinet Opening | 30 |
| Overall Height | 35.25 |
| Overall Depth | 28.25 |
| Depth with Door Open | 43.875 |
| Height w/Legs Extended - Maximum Height | 36.75 |
| Interior Dimensions - Companion Oven (WxHxD) (in.) | 12-1/4 x 16-3/8 x 21-3 |
POWER/RATINGS
| Top Burner BTU Rating - Nat. Gas (000's BTU's) | (1) 21.0; (2) 18.0; (2) 12.0; (1) 10.0 |
| Electrical Requirements | 240V ; 50A |
| Volts/Hertz/Amps | 240V; 50A |
| Top Burner BTU Rating - LP (000's BTU's) | (1) 18.0; (2) 15.0; (2) 12.0; (1) 9.1 |
| Convection Wattage | 2500W (Main Oven); 1500W (Companion Oven) |
| Bake/Broil Wattage - Main Oven | 2700/4000W |
| Griddle BTU Rating (000's/BTU) - LP Gas | 16.0 |
| Griddle BTU Rating (000's/BTU) - Natural Gas | 18.0 |
| Bake/Broil Wattage - Companion Oven | 1600/3000W |
| Hertz | 60 |
| Power Connection | Power Cord - Included |
No Reviews YetShare your thoughts.
Be the first to leave a review.
bottom of page













