top of page
CAFE ENERGY STAR® Beverage Center - CCP06BP2PS1
SKU CCP06BP2PS1
Price
$2,999.99
CAFE ENERGY STAR® Beverage Center
Quantity
Pre-Order: Expected in 3-5 Weeks from date of purchase
CAPACITY
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 5.10 |
| Unit Capacity | 126 12 oz. Cans/14 Wine Bottles |
FEATURES
| Shelves/Racks - Total Number | 5 - 3 glass shelves, 2 wine racks |
| Hi Temp Alarm | Yes, Audible & Visual |
| Cooling method | Compressor |
| Large Wine Bottle Capability | Yes, Top Rack |
| Number of Cooling Zones | 1 |
| Sabbath Mode | Yes |
| Wine Racks | 2 Full-Extension, with Matte Black Fronts and Copper Accents |
| Refrigerant Type | R600a |
| Interior Lighting Control | Door Closed: On/Off Option Door Open: Always On |
| Temperature Range | 34 - 45 F |
| Product Type | Beverage Center |
| Connected Capabilities | Amazon Alexa Google Home |
| Leveling System | Leveling Legs |
| Defrost Type | Auto |
| Triple Pane Glass Door | Yes |
| Spillproof Glass Shelves | 3 |
| Removable Slide-Out Shelves | Yes |
| WiFi Connect | Built-In |
| Proximity Lighting Control | Yes - On/Off Option, Multi Key or in App |
| Number of Doors | 1 |
| Door Ajar Alarm | Yes, Audible & Visual |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Interior Lighting | LED/ LED Light Wall |
| Turbo Cool | Yes |
| Adjustable Temperature Control | Yes |
| Showroom Power Mode | To Enter Demo Mode, press and hold the Power + - + Lock buttons simultaneously for 5 seconds. Yes |
| Control Type | Electronic |
| OU Certified | No |
| Quick Space Shelf | Yes, Top Shelf |
APPEARANCE
| Toe kick | Stainless steel, 3/4" adjustable |
| Door Swing | Reversible Door |
| Handle Color | Brushed Stainless |
| Door Stops | 110 Degree |
| Installation | Built-In or Free-Standing |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Handle | CAFÉ™ |
WEIGHT & DIMENSIONS
| Top Air Clearances | 0 |
| Height to Top of Hinge | 34.125 |
| Overall Width | 23.75 |
| Case Depth Without Door | 21.75 |
| Approximate Shipping Weight | 120 |
| Depth Without Handle | 23.375 |
| Net Weight | 110 |
| Side Air Clearances | 0 |
| Overall Depth | 26 |
| Back Air Clearances | 0 |
| Overall Height | 34.125 |
POWER/RATINGS
| Hertz | 60 |
| Volts/Hertz | 115V; 60Hz |
| Electrical Requirements | 115V |
| Energy Consumption (kWh/year) | 274 |
ACCESSORIES
| Optional Kits | CXQW1H1PPBT - Brushed Black CXQW1H1PPBZ - Brushed Bronze CXQW1H1PPCG Brushed Brass CXQW1H1PPCU - Brushed Copper CXQW1H1PPFB Flat Black CXQW1H1PPSS - Brushed Stainless |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | Full Five Year - Sealed System See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
CERTIFICATIONS
| Claims & Certifications | ENERGY STAR® Qualified ADA Compliant California Prop 65 CEC Regulated |
No Reviews YetShare your thoughts.
Be the first to leave a review.
bottom of page





