top of page
Frigidaire Refrigerator Bottom Freezer 24" 12 Cubic Ft -FRBE1226AV
SKU FRBE1226AV
Price
$1,599.00
Frigidaire Refrigerator Bottom Freezer 24" 12 Cubic Ft -FRBE1226AV
Quantity
Pre-Order: Expected in 3-5 Weeks from date of purchase
DESCRIPTION
This Frigidaire 12 cu. ft. bottom freezer refrigerator offers a compact design with flexible interior storage. It fits easily into smaller kitchens while offering storage for busy families, including full-width glass shelving in the refrigerator, a full-width deli drawer, and drawers in the freezer.
FEATURES
| Power Type | Electric 120v |
| Installation Type | Free-Standing |
| Color | Fingerprint-Resistant Stainless Steel Look |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Prop 65 Label | Yes |
| Automatic Defrost | Yes |
| Baskets / Bins Color | Clear |
| Number of Baskets / Bins | 2 |
| CSA Listed | Yes |
| Height Without Hinge | 67" |
| Width | 23 1/2" |
| Depth of Cabinet | 23 1/2" |
| Depth With Door | 27 2/5" |
| Depth With Door 90° Open | 48" |
| Depth With Door and Handle | 48" |
| Fresh Food Capacity | 8.3 Cu. Ft. |
| Freezer Capacity | 3.2 Cu. Ft. |
| Total Capacity | 11.5 Cu. Ft. |
| Crisper Color | Clear |
| Door Bin Color | Clear |
| Shelf Material | Glass |
| Number of Adjustable Shelves | 2 |
| Number of Crispers | 1 |
| Control Location | Top Center of Fresh Food |
| Leveling Legs | Yes |
| Product Weight | 66 lbs |
| Door Stops | Yes |
| Rear Rollers | Yes |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| Refrigerant Type | R-600A |
| Drawer Color | Clear |
| Number of Drawers | 2 |
| Amps @ 120 Volts | 1.1 Amps |
| Height With Hinge | 67 7/10" |
| Width of Cabinet | 23 1/2" |
| Interior Lighting | LED |
| Number of Fixed 2 Liter Door Bins | 1 |
| Number of Other Door Bins | 2 |
| Total Number of Door Bins | 4 |
| Annual Energy | 395 kWh |
| Condenser Type | Air-cooled |
| Door Finish | Smooth |
| Deli Drawer | Yes |
| Interior Lighting | None |
| Number of Fixed Condiment Door Bins | 1 |
| Baskets / Bins Material | Plastic |
| Door Swing | Reversible |
| Width With Doors 90° Open | 23 7/10" |
| Garage Ready | Yes |
DETAILS
| Compact Design | Fits easily into smaller kitchens while offering flexible storage for busy families. |
| Edge-to-Edge Glass Shelving | Gain additional space to the sides for larger containers and baking dishes with our edge-to-edge adjustable glass shelving. |
| Garage Ready | Place this unit in your garage without worry. This unit is designed to perform in temperatures ranging from 38°F to 110°F. |
| Full-Width Deli Drawer | Keep sandwich meats and cheeses organized and easy to reach in a convenient dedicated drawer. |
| Electronic Temperature Controls | Quickly adjust temperatures with an easily accessible electronic control panel located inside the refrigerator, offering a streamlined exterior look. |
| Freezer Bins | Maximize your freezer storage space, easily organize, and find frozen foods with pull out freezer drawers. |
| Fingerprint-Resistant Stainless Steel Look | Resists smudges and cleans easily. |
| Bright LED Lighting | Our bright LED lighting makes it easy to see what's inside. |
| ENERGY STAR® Certified | Save money and maximize energy efficiency. |
| Reversible Door | Door can be installed to open left or right, based on your needs. |
No Reviews YetShare your thoughts.
Be the first to leave a review.
bottom of page











