top of page
Frigidaire 19 Cu. Ft. Standard-Depth French Door Refrigerator-FRFN1801AF
SKU FRFN1801AF
Price
$1,599.00
Frigidaire 19 Cu. Ft. Standard-Depth French Door Refrigerator
Quantity
Pre-Order: Expected in 3-5 weeks from order date
Description
This 30" garage-ready french door refrigerator with CrispSeal® crisper drawers easily fits narrow and small kitchen spaces. Adjustable full-width glass shelving and multiple door bins provide flexible storage for all your favorites.
Features
French Door
| CrispSeal® Crispers | Keep produce fresher longer, so you waste less and save money. Unlike other crispers, ours offers a seal that blocks out dry air from entering your crisper. |
| Spacious Interior Storage | Find a place for everything with our flexible storage solutions designed to make the most of every available square inch of your refrigerator including adjustable full-width glass shelving and multiple door bins. |
| Great for Small Spaces | 30 in. width French Door easily fits narrow and small kitchen spaces. |
| Garage Ready | Place this unit in your garage without worry. This unit is designed to perform in temperatures ranging from 38°F to 110°F. |
| ENERGY STAR® Certified | Save money and maximize energy efficiency with ENERGY STAR® Certified Appliances. |
| Smudge-Proof® Stainless Steel | Resists fingerprints and cleans easily. |
| Interior LED Lighting | Enhanced bright LED lighting illuminates every level on the inside. |
| Edge-to-Edge Glass Shelving | Gain additional space to the sides for larger containers and baking dishes with our edge-to-edge adjustable glass shelving. |
Specs
French Door
| Power Type | Electric 120v |
| Installation Type | Free-Standing |
| Color | Stainless Steel |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| ADA Compliant | No |
| Prop 65 Label | Yes |
| Number of Drawers | 1 |
| Automatic Defrost | Yes |
| Auto Close Drawer | No |
| Number of Pull Out Shelves | 1 |
| Interior Lighting | LED |
| Shelf Material | Glass |
| Baskets / Bins Color | White |
| Water Dispenser | No |
| Depth With Door and Handle | 33 4/5" |
| Width | 29 1/2" |
| Freezer Capacity | 5.6 Cu. Ft. |
| Depth With Door | 30 9/10" |
| Width of Cabinet | 29 1/2" |
| Height With Hinge | 66 3/5" |
| Fresh Food Capacity | 12.8 Cu. Ft. |
| Number of Crispers | 2 |
| Total Number of Door Bins | 6 |
| Shelf Material | Glass |
| Crisper Color | Clear |
| Number of Fixed Gallon Door Bins | 2 |
| Interior Lighting | LED |
| Water Filter | No |
| Number of Adjustable Gallon Door Bins | 4 |
| Dairy Bin | No |
| Air Filter | No |
| Door Bin Color | Clear |
| Number of Adjustable Shelves | 2 |
| Number of Fixed Shelves | 1 |
| Water Filter Indicator | No |
| Power Failure Alarm | Yes |
| Digital Display | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
| Door Ajar Alarm | Yes |
| Condenser Type | Dynamic |
| Refrigerant Type | R-600A |
| Leveling Legs | Yes |
| Ice Maker | No |
| Front Rollers | No |
| Rear Rollers | Yes |
| Annual Energy | 465 kWh |
| Product Weight | 205 lbs |
| Total Capacity | 18.4 Cu. Ft. |
| Control Location | Top Center of Fresh Food |
| Cooling System | Single Evaporator |
| Air Filter | No |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| Door Finish | Smooth |
| Drawer Color | White |
| Wi-Fi Enabled | No |
| Ice Maker Ready | Yes |
| Deli Drawer | No |
| Baskets / Bins Material | Glass |
| Garage Ready | Yes |
| cUL Listed | Yes |
No Reviews YetShare your thoughts.
Be the first to leave a review.
bottom of page









