top of page
Frigidaire Gallery 27 Cu. Ft. 4-Door French Door Refri-GRMN2872AF
SKU GRMN2872AF
Price
$2,999.00
Frigidaire Gallery 27 Cu. Ft. 4-Door French Door Refri-GRMN2872AF
Quantity
Pre-Order: Expected in 3-5 weeks from order date
Description
This Frigidaire Gallery 4-Door French Door refrigerator maintains the taste and texture of even your most delicate foods. Our freshness system is packed with technologies that keep food fresh and reduce food waste, such as our cooling system, advanced crispers, and our genuine air and water filtration.
Features
French Door
| CrispSeal® Fresh Crispers | Keep produce crisp and flavorful for longer with our 3 advanced technologies that work together to optimize the environment of your crisper. |
| SpaceWise® Organization System | Find a place for everything with our flexible organization solutions that maximize usable space and adapts to your families needs. |
| Custom-Flex® Temp Drawer | Customize your space for all your most used items. Store yogurt, beer, or frozen pizzas with the middle convertible drawer that can be a refrigerator or a freezer. |
| Reduce food waste & energy consumption | Packed with technologies that reduce food waste and energy consumption, our refrigerator is a smart option for the environment and your wallet. |
| PurePour™ Water and Ice Filter | Keep safer, great tasting water flowing and reduce up to 99% of contaminants while cutting back on plastic and the cost of bottled water with our water filter. * For complete list of contaminants, please see Performance Data Sheet on Frigidaire.com |
| TwinTech™ Cooling System | Our cooling system ensures temperature and airflow distribution is even in both the refrigerator and freezer. |
| ENERGY STAR® Certified | Save money and maximize energy efficiency. |
| Door-Edge Water Dispenser | Our door-edge water dispenser gives you fresh, filtered water while achieving a clean exterior finish in your kitchen. |
| OpenAccess™ Door | Easily access your favorites - reach up to 75% of your food with only one door open. |
| Smudge-Proof® Stainless Steel | Resists fingerprints and cleans easily. |
| Flexible Storage with our Reversible Bin | Use our crisper to keep your produce fresh for longer, or flip it around to use as an open compartment to easily access items such has beverages, yogurts or snacks. |
| PureAir® AF-2™ Air Filter | Performs better than baking soda, capturing undesirable smells to keep your fridge fresher longer. |
| Auto-Close Doors | Ensures your doors are never left slightly open by automatically closing once the door is ajar 5” or less. |
| Freezer Ice Maker | Always have ice on hand with our built-in ice maker in the freezer. |
| Enhanced LED Lighting | Bright LED lighting illuminates every level on the inside, and on the outside our pocket handle offers an ambient light for your kitchen. |
| Impressive Storage Capacity | An impressive interior storage capacity that can easily fit up to 40 bags of groceries. * As determined using standard size paper grocery bags |
Specs
French Door
| Power Type | Electric 120v |
| Size | 27.2 |
| Installation Type | Free-Standing |
| Color | Stainless Steel |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Prop 65 Label | Yes |
| Exterior Finish | Smudge-Proof® Stainless Steel |
| Automatic Defrost | Yes |
| Auto Close Drawer | Yes |
| Number of Pull Out Shelves | 1 |
| Basket Divider | Yes |
| Total Number of Shelves | 1 |
| Interior Lighting | LED |
| Shelf Material | Glass |
| Baskets / Bins Color | White |
| Water Dispenser | Yes |
| Height Without Hinge | 69 1/10" |
| Convertible Zone Capacity | 3.2 Cu. Ft. |
| Depth With Door and Handle | 36 4/5" |
| Depth of Cabinet | 29 7/10" |
| Width | 36" |
| Depth With Door 90° Open | 51 4/5" |
| Freezer Capacity | 7.3 Cu. Ft. |
| Depth With Door | 34 3/5" |
| Width of Cabinet | 35 7/10" |
| Depth With Drawer Open | 53 4/5" |
| Height With Hinge | 70 1/5" |
| Fresh Food Capacity | 16.7 Cu. Ft. |
| Temperature Range | -6° to 45°F |
| Adjustable Drawer Divider | Yes |
| Interior Lighting | LED |
| Convertible Drawer | Yes |
| Number of Crispers | 2 |
| Total Number of Door Bins | 8 |
| Shelf Material | Glass |
| Crisper Color | Clear |
| Number of Fixed Gallon Door Bins | 2 |
| Interior Lighting | MultiLevel LED |
| Water Filter | Yes |
| Number of Adjustable Gallon Door Bins | 2 |
| Dairy Bin | Yes |
| Air Filter | Yes |
| Door Bin Color | Clear |
| Humidity Controls | Automatic |
| Number of Fixed Condiment Door Bins | 1 |
| Number of Adjustable Shelves | 2 |
| Number of Fixed Shelves | 1 |
| Water Filter Indicator | Yes |
| Ice Maker On/Off | Yes |
| Power Failure Alarm | Yes |
| Control Lock | Yes |
| Air Filter Indicator | Yes |
| Digital Display | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
| Door Ajar Alarm | Yes |
| Condenser Type | Dynamic |
| Refrigerant Type | R-600A |
| Leveling Legs | Yes |
| Ice Maker | Yes |
| Ice Maker Location | Frozen Section |
| Front Rollers | Yes |
| Counter-Depth | No |
| Door Stops | Yes |
| Number of Baskets / Bins | 1 |
| CSA Listed | Yes |
| Number of Other Door Bins | 3 |
| Annual Energy | 649 kWh |
| Product Weight | 313 lbs |
| Minimum Circuit Required | 15 Amps |
| Total Capacity | 27.2 Cu. Ft. |
| Control Location | Side of Door |
| Cooling System | Dual Evaporator |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| Door Finish | Smooth |
| Drawer Color | White |
| Control Location | Drawer |
| Dispenser Location | Internal |
| Width With Doors 90° Open | 45 7/10" |
No Reviews YetShare your thoughts.
Be the first to leave a review.
bottom of page



















