top of page
Frigidaire Gallery 19 Cu. Ft. Single-Door Freezer-GRDF1911AF
SKU GRDF1911AF
Price
$3,099.00
Frigidaire Gallery 19 Cu. Ft. Single-Door Freezer-GRDF1911AF
Quantity
Pre-Order: Expected in 3-5 weeks from order date
Description
The Frigidaire Gallery Single-Door freezer offers impressive storage capacity with an elegant design for a built-in look without the price tag. Stay confident your food will last thanks to power outage assurance, our advanced cooling system, and open door and temperature alarms.
Features
All Freezer
| Impressive Storage Capacity | This spacious freezer holds up to 22 grocery bags, helping your family stay organized and reducing trips to the store. * As determined using standard size paper grocery bags |
| Get the built-in look | Upgrade to a built-in look for less with our single-door freezer and optional trim kit, whether your refrigerator and freezer are placed together or apart in your kitchen. |
| SpaceWise® Organization System | Find a place for everything with our flexible organization solutions that maximize usable space and adapt to your family's needs. |
| Large Door Bin Storage | Large, adjustable large door bins store more right where you need it without sacrificing valuable shelf space. |
| Power Outage Assurance | Even if there's a power outage, our superior tight-seal door locks in the cold, keeping food frozen for two days. |
| EvenTemp™ Cooling System | Reduce freezer burn with our cooling system that quickly circulates cold air throughout the freezer, minimizing temperature fluctuations. |
| Ice Maker Ready | With a purpose-built design, you can add an optional ice maker at any time. |
| Smudge-Proof® Stainless Steel | Resists fingerprints and wipes cleans easily. |
| Enhanced LED Lighting | Bright LED lighting makes it easy to find what you're looking for on any shelf and every bin. |
| ENERGY STAR® Certified | Save money and maximize energy efficiency. |
| Door Ajar and High Temp Alarm | Prevent heat-related spoilage with a door ajar warning and an audible temperature alarm. |
| Auto-Close Doors | Keep the cold in with our automatic closure system that pulls the door shut once its within 5 inches of closed. |
| Quality Assurance | Every freezer goes through a 42-point quality check to guarantee strong performance for years to come. |
Specs
All Freezer
| Power Type | Electric 120v |
| Installation Type | Free-Standing |
| Color | Stainless Steel |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Prop 65 Label | Yes |
| Height With Hinge | 72 1/2" |
| Depth With Door 90° Open | 58 1/4" |
| Width of Cabinet | 32 7/8" |
| Depth With Door | 27" |
| Cooling System | Single Evaporator |
| Refrigerant Type | R-600A |
| Leveling Legs | Yes |
| Condenser Type | Dynamic |
| Sabbath Mode | Yes |
| Digital Display | Yes |
| Air Filter Indicator | Yes |
| Door Ajar Alarm | Yes |
| High Temp Alarm | Yes |
| Power Failure Alarm | Yes |
| Number of Adjustable Door Bins | 4 |
| Soft Freeze Zone | Yes |
| Baskets / Bins Color | Clear |
| Number of Drawers | 2 |
| Shelf Material | Glass |
| Number of Fixed Shelves | 3 |
| CSA Listed | Yes |
| Minimum Circuit Required | 15 Amps |
| Height Without Hinge | 71 1/2" |
| Annual Energy | 461 kWh |
| Product Weight | 247 lbs |
| Warranty - Labor | 2 Years |
| Warranty - Parts | 2 Years |
| Air Filter | Yes |
| Door Bin Color | Clear |
| Interior Lighting | LED |
| Total Number of Door Bins | 4 |
| Number of Adjustable Shelves | 2 |
| Total Number of Shelves | 5 |
| Ice Maker On/Off | Yes |
| Freezer Capacity | 18.8 Cu. Ft. |
| Ice Maker Ready | Yes |
No Reviews YetShare your thoughts.
Be the first to leave a review.
bottom of page



















