Frigidaire 20 Cu. Ft. Garage Ready Single-Door Refrigerator-FRAE2022AF
$1,299.99
Frigidaire 20 Cu. Ft. Garage Ready Single-Door Refrigerator - FRAE2022AF
Quantity
Only 1 left in stock
Description
This Frigidaire 20 cubic foot single-door refrigerator prevents warm spots and unwanted freezing and ensures a consistent temperature throughout with the EvenTemp™ cooling system. The flexible interior organization system enables you to easily organize your family's favorite foods with four adjustable, full-width glass shelves, bottom basket, and five spacious door bins. Additionally, enjoy the ability to maintain the ideal environment for your refrigerated foods with our audible temperature alarm that alerts you if the door is left open or the refrigerator's temperature rises, and auto-close doors, which ensure that your refrigerator is never left slightly open by mistake.
Features
All Refrigerator
| EvenTemp™ Cooling System | Prevent warm spots and unwanted freezing with our cooling system that optimizes airflow to ensure a consistent temperature throughout your refrigerator. |
| Flexible Interior Organization System | Easily organize your family's favorite foods with our organization system that allows you to make the most of every available square inch of your refrigerator. |
| Door Ajar and High Temp Alarm | Monitor the ideal environment for your refrigerated foods with our audible temperature alarm that alerts you if the door is left open or the temperature rises. |
| ENERGY STAR® Certified | Save money and maximize energy efficiency. |
| Auto-Close Door | Ensures your door is never left slightly open by automatically closing once the door is ajar 5” or less. |
| Reversible Door | Door can be installed to open left or right based on your needs. |
| Quality Assurance | Each refrigerator has gone through a 42-point quality check to guarantee strong performance for years to come. |
| Garage Ready | Place this unit in your garage without worry. This unit is designed to perform in temperatures ranging from 38°F to 110°F. |
Specs
All Refrigerator
| Power Type | Electric 120v |
| Installation Type | Free-Standing |
| Color | Stainless Steel |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Exterior Finish | Smudge-Proof® Stainless Steel |
| Prop 65 Label | Yes |
| Depth With Door | 28 1/4" |
| Depth of Cabinet | 24 1/4" |
| Depth With Door and Handle | 29 7/8" |
| Height With Hinge | 71 3/4" |
| Depth With Door 90° Open | 58" |
| Width | 32 5/8" |
| UL Listed | Yes |
| Shelf Material | Glass |
| Number of Adjustable Shelves | 4 |
| Interior Lighting | LED |
| Number of Other Door Bins | 5 |
| Door Bin Color | Clear |
| Sabbath Mode | Yes |
| Power On/Off | Yes |
| Door Ajar Alarm | Yes |
| Refrigerant Type | R-600A |
| Digital Display | No |
| Minimum Circuit Required | 15 Amps |
| Total Capacity | 20 Cu. Ft. |
| Product Weight | 165 lbs |
| Fresh Food Capacity | 20 Cu. Ft. |
| Annual Energy | 308 kWh |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| Door Swing | Reversible |
| Garage Ready | Yes |
| Door Finish | Smooth |















