top of page
Frigidaire 18 Cu. Ft. Garage Ready Top Freezer Refrigerator -FFHT1814WB
SKU FFHT1814WB
Price
$849.00
Frigidaire 18 Cu. Ft. Garage Ready Top Freezer Refrigerator -FFHT1814WB
Quantity
Pre-Order: Expected in 3-5 Weeks from date of purchase
DESCRIPTION
Top Freezer
| EvenTemp™ Cooling System | Prevent warm spots and unwanted freezing with our cooling system that optimizes airflow to ensure a consistent temperature throughout your refrigerator. |
| Spacious Interior Storage | Find a place for everything with our spacious interior storage solutions designed for busy families. |
| Humidity-Controlled Crisper Drawers | Keep produce fresher longer, so you waste less and save money with our humidity-controlled crisper drawers. |
| Quality Assurance | Each refrigerator goes through a 42-point quality check to guarantee strong performance for years to come. |
| ENERGY STAR® Most Efficient | Recognized as one of the Most Efficient ENERGY STAR® certified products. |
| Ice Maker Ready | Enjoy the flexibility of later adding an ice maker without sacrificing valuable freezer space thanks to our optional slim ice maker. |
| Garage Ready | Place this unit in your garage without worry. This unit is designed to perform in temperatures ranging from 45°F to 110°F. |
SPECS
Top Freezer
| Power Type | Electric 120v |
| Size | 18 Cu. Ft. |
| Installation Type | Free-Standing |
| Color | Black |
| ADA Compliant | Yes |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Door Finish | Textured |
| Automatic Defrost | Yes |
| Shelf Material | Glass |
| Number of Fixed Door Bins | 2 |
| Number of Adjustable Shelves | 1 |
| Minimum Circuit Required | 15 Amps |
| Height Without Hinge | 65 7/8" |
| Width | 30" |
| Depth of Cabinet | 26 5/8" |
| Depth With Door | 30 3/8" |
| Depth With Door 90° Open | 57" |
| Fresh Food Capacity | 13.4 Cu. Ft. |
| Freezer Capacity | 4.9 Cu. Ft. |
| Total Capacity | 18.3 Cu. Ft. |
| Crisper Color | Clear |
| Door Bin Color | White |
| Interior Lighting | LED |
| Shelf Material | Wire |
| Number of Adjustable Shelves | 2 |
| Number of Crispers | 2 |
| Annual Energy | 369 kWh |
| Product Weight | 153 lbs |
| UL Listed | Yes |
| Height With Hinge | 66 3/8" |
| Number of Adjustable Gallon Door Bins | 1 |
| Width of Cabinet | 30" |
| Depth With Door and Handle | 30 3/8" |
| Refrigerant Type | R-600A |
| Door Bin Color | White |
| Amps @ 120 Volts | 3 Amps |
| Number of Fixed 2 Liter Door Bins | 2 |
| Control Location | Top Center of Fresh Food |
| Ice Maker Ready | Yes |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| Air Filter Ready | Yes |
| Optional Ice Maker Kit | IM117000 |
| Garage Ready | Yes |
| ENERGY STAR Most Efficient | Yes |
No Reviews YetShare your thoughts.
Be the first to leave a review.
bottom of page











