Frigidaire 20.0 Cu. Ft Single-Door Refrigerator-FRAE2024AW
$1,349.99
Frigidaire 20.0 Cu. Ft Single-Door Refrigerator-FRAE2024AW
Quantity
Only 1 left in stock
Description
This Frigidaire 20 cubic foot upright refrigerator prevents warm spots and unwanted freezing and ensures a consistent temperature throughout with the EvenTemp™ cooling system. The flexible interior organization system enables you to easily organize your family's favorite foods with four adjustable, full-width glass shelves, deep bottom basket, and five spacious door bins. Additionally, enjoy the ability to maintain the ideal environment for your refrigerated foods with our audible temperature alarm that alerts you if the door is left open or the refrigerator's temperature rises, and auto-close doors, which ensure that your refrigerator is never left slightly open by mistake.
Features
All Refrigerator
| EvenTemp™ Cooling System | Prevent warm spots and unwanted freezing with our EvenTemp™ cooling system's optimized airflow that ensures a consistent temperature throughout your refrigerator. |
| Flexible Interior Organization System | Easily organize your family's favorite foods with our four adjustable, full-width glass shelves, deep bottom basket, and five spacious door bins that allow you to make the most of every available square inch of your refrigerator. |
| Door Ajar and High Temp Alarm | Monitor the ideal environment for your refrigerated foods with our audible temperature alarm that alerts you if the door is left open or the refrigerator's temperature rises. |
| ENERGY STAR® Certified | Recognized as the Most Efficient of ENERGY STAR [2022]. |
| Auto-Close Doors | Avoid spoiled food and soupy ice cream with our auto-close doors, which ensure your doors are never left slightly open by automatically closing once the door is ajar 5” or less. |
| Quality Assurance | Each freezer has gone through a 42-point quality check to guarantee strong performance for years to come. |
| Garage Ready | Place this unit in your garage without worry. This unit is designed to perform in temperatures ranging from 0°F to 110°F. |
Specs
All Refrigerator
| Power Type | Electric 120v |
| Size | 20 |
| Installation Type | Free-Standing |
| Color | White |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Prop 65 Label | Yes |
| Depth With Door | 28 1/4" |
| Depth of Cabinet | 24 1/4" |
| Depth With Door and Handle | 29 7/8" |
| Height With Hinge | 71 3/4" |
| Depth With Door 90° Open | 58" |
| Width | 32 5/8" |
| UL Listed | Yes |
| Shelf Material | Glass |
| Number of Adjustable Shelves | 4 |
| Interior Lighting | LED |
| Number of Other Door Bins | 5 |
| Door Bin Color | Clear |
| Sabbath Mode | Yes |
| Power On/Off | Yes |
| Door Ajar Alarm | Yes |
| Refrigerant Type | R-600A |
| Digital Display | No |
| Minimum Circuit Required | 15 Amps |
| Product Weight | 165 lbs |
| Annual Energy | 308 kWh |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |













