top of page
FRIGIDARE 20 CU FT COUNTER DEPTH FRENCH DOOR-FRFG2011AV
SKU FRFG2011AV
Price
$1,899.00
FRIGIDARE 20 CU FT COUNTER DEPTH FRENCH DOOR-FRFG2011AV
Quantity
Pre-Order: Expected in 3-5 Weeks from date of purchase
DESCRIPTION
This Frigidaire French Door refrigerator offers an internal water dispenser for fresh, filtered water and a clean exterior finish. It's easy to find a place for everything with our large door bins and adjustable shelving. Plus, keep fruits and vegetables fresher longer with our CrispSeal® Crispers, allowing you to waste less and save money.
FEATURES
French Door
| Internal Water Dispenser | Internal water dispenser gives you fresh, filtered water while achieving a clean exterior finish in your kitchen. |
| Large Door Bin Storage | Our adjustable gallon-size bins are designed to store more, so you can fit a variety of items like condiments and milk. |
| CrispSeal® Crispers | Keep produce fresher longer, so you waste less and save money. |
| Freezer Ice Maker | Always have ice on hand with our built-in ice maker in the freezer. |
| EvenTemp™ Cooling System | Prevent warm spots and unwanted freezing with our cooling system that optimizes airflow to ensure a consistent temperature throughout your refrigerator. |
| Interior LED Lighting | Get a clear, bright view of your interior offering you better visibility to reach your family's favorites. |
| PureSource Ultra® II Water Filter | Keep safer, great tasting water flowing. Our filter reduces up to 99% of contaminants, cuts back on plastic and saves the cost of bottled water. |
| PureAir® Ultra II Air Filter | Our air filter performs better than baking soda, capturing undesirable smells to keep your fridge fresh for longer. |
| ENERGY STAR® Certified | Save money and maximize energy efficiency. |
| Fingerprint-Resistant Stainless Steel Look | Resists smudges and cleans easily. |
| Auto-Close Doors | Ensures your doors are never left slightly open by automatically closing once the door is ajar 5” or less. |
SPECS
| Power Type | Electric 120v |
| Installation Type | Free-Standing |
| Color | Fingerprint-Resistant Stainless Steel Look |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Prop 65 Label | Yes |
| Number of Drawers | 2 |
| Auto Close Drawer | Yes |
| Number of Pull Out Shelves | 1 |
| Interior Lighting | None |
| Baskets / Bins Color | White |
| Water Dispenser | Yes |
| Height Without Hinge | 67 1/5" |
| Depth With Door and Handle | 28 1/5" |
| Depth of Cabinet | 24 4/5" |
| Width | 35 3/10" |
| Freezer Capacity | 5.9 Cu. Ft. |
| Depth With Door | 28 1/5" |
| Width of Cabinet | 35" |
| Height With Hinge | 68" |
| Fresh Food Capacity | 14 Cu. Ft. |
| Number of Crispers | 2 |
| Total Number of Door Bins | 6 |
| Shelf Material | Glass |
| Crisper Color | Clear |
| Number of Fixed Gallon Door Bins | 4 |
| Interior Lighting | LED |
| Water Filter | Yes |
| Air Filter | Yes |
| Door Bin Color | Clear |
| Number of Adjustable Shelves | 2 |
| Number of Fixed Shelves | 1 |
| Ice Maker On/Off | Yes |
| Air Filter Indicator | Yes |
| Digital Display | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
| Refrigerant Type | R-600A |
| Leveling Legs | Yes |
| Ice Maker | Yes |
| Ice Maker Location | Frozen Section |
| Ice Shape | Pyramid |
| Front Rollers | Yes |
| Rear Rollers | Yes |
| Water Inlet Location | Left Top Rear |
| Counter-Depth | Yes |
| Door Stops | Yes |
| Number of Baskets / Bins | 1 |
| CSA Listed | Yes |
| Annual Energy | 563 kWh |
| Product Weight | 220 lbs |
| Total Capacity | 19.9 Cu. Ft. |
| Cooling System | Single Evaporator |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| Door Finish | Smooth |
| Drawer Color | White |
| Number of Fixed 2 Liter Door Bins | 2 |
| Deli Drawer | No |
| Dispenser Location | Internal |
| Width With Doors 90° Open | 35 3/10" |
No Reviews YetShare your thoughts.
Be the first to leave a review.
bottom of page















