top of page
FRIGIDAIRE FS Cooker RC Elect Cavity/Radiant Hob-FCRE3083AS
SKU FCRE3083AS
Price
$1,249.99
FRIGIDAIRE FS Cooker RC Elect Cavity/Radiant Hob-FCRE3083AS
Quantity
Only 2 left in stock
DESCRIPTION
The Frigidaire 30" Electric Range with Air Fry allows you to get that same great taste and crispy texture of deep frying with little to no oil, right in your oven. Also, enjoy consistent results every time with our new EvenTemp® cooktop element which reduces hot and cold spots in your pan. Plus, this cooktop features five flexible elements, designed to handle all of your cooking needs.
FEATURES
Electric Ranges
| Air Fry | Make healthier and delicious meals for your entire family - right in your oven. |
| Convection Bake | Get faster, more even baking results with our fan convection baking system. |
| EvenTemp® Element | Heat is evenly distributed across the element's surface, which reduces hot spots and cold areas in your pan. |
| Five Element Cooktop | Designed to handle all of your cooking needs - features our powerful 3,200 Watt EvenTemp® Element. |
| One-Touch Self Clean | A convenient 3 hour self clean cycle cleans your oven, so you don't have to. |
| Extra Wide Store-More™ Storage Drawer | Redesigned to be even wider - allowing you to store any unused oven racks, baking trays and more! |
| Capacitive Touch Control Panel | Easy to use, glass capacitive touch control panel. |
| Extra Large Oven Capacity | Cook more at once with our extra-large, 5.3 cu. ft. capacity oven. |
| Cooktop Keep Warm Zone | Keep food warm until everything - and everyone - is ready. |
| Hidden Bake Element | Lower heating elements are beneath the oven floor, making for a smooth surface that is easy to clean. |
| Food Network Editor’s Pick | Recipient of the 2024 Food Network Editor’s Pick Award |
SPECS
Electric Ranges
| Power Type | Electric 240v |
| Size | 30" |
| Installation Type | Free-Standing |
| Color | Stainless Steel |
| UL Listed | Yes |
| Adjustable Leveling Legs | Yes |
| Product Weight | 167 lbs |
| Prop 65 Label | Yes |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| Drawer Type | Storage |
| Amps @ 240 Volts | 13 Amps |
| Minimum Circuit Required | 40 Amps |
| Voltage Rating | 240 V |
| Bake | Yes |
| Broil | Yes |
| Clock | Yes |
| Convection Bake | Yes |
| Delay Clean | Yes |
| Delay Start | Yes |
| Keep Warm | Yes |
| Kitchen Timer | Yes |
| Off | Yes |
| Oven Light | Yes |
| Preheat | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Temperature Display | Yes |
| Bake Element Type | Hidden |
| Broil System | Yes |
| Broil Element | 3500 Watts |
| Convection Type | Fan |
| Rack Position Type | Embossed |
| Number of Rack Positions | 6 |
| Rack Type 1 | Flat |
| Rack Type 1 Quantity | 2 |
| Oven Interior Color | Midnight Black |
| Hot-Surface Indicator Light | Yes |
| Width | 30" |
| Depth | 26" |
| Depth With Door 90° Open | 47 5/16" |
| Oven Interior Height | 18 1/8" |
| Oven Interior Width | 25 3/16" |
| Oven Interior Depth | 19 7/8" |
| Oven Capacity | 5.3 Cu. Ft. |
| Control Lock | Yes |
| Right Rear Element Burner Size | 6" |
| Left Rear Element Burner Size | 6" |
| Right Rear Element Burner | 1200 Watts |
| Left Rear Element Burner | 1200 Watts |
| Keep Warm Burner Location | Center Rear |
| Display Interface Color | White |
| Display Type | LED |
| Drawer Handle Style | Integrated |
| Lockout | Yes |
| Bake Element | 2500 Watts |
| Cooking Surface Type | Smooth |
| Right Front Element Burner Size | 9" |
| Right Front Element Burner | 3200 Watts |
| Depth With Handle | 28 1/2" |
| Element On Indicator Light | Yes |
| Bake Element Pass | 8 |
| Broil Element Pass | 6 |
| Minimum Height | 46 3/4" |
| Maximum Height | 47 3/4" |
| Control Location | Rear |
| Air Fry | Yes |
| Set Clock | Yes |
| Start | Yes |
| Up / Down Arrow | Yes |
| Oven Light Quantity | 1 |
| Oven Light Watts | 40 Watts |
| Left Front Element Burner Size (Small) | 6" |
| Left Front Element Burner Size (Large) | 9" |
| Left Front Element Burner (Large) | 3000 Watts |
| Delayed Bake | Yes |
| Program Fahrenheit or Celsius | Yes |
| Timer On / Off | Yes |
| Warm Zone | Yes |
| Cleaning System | Yes |
| Center Rear Element Burner | 100 Watts |
| Convection | Yes |
| Number of Convection Fans | 1 |
| Change between Continuous Bake Setting or 12-Hour Energy Saving Feature | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Light | Yes |
| User Preferences | Yes |
| Left Front Element Burner (Small) | 1400 Watts |
| AB-1200 | Information available at frigidaire.com/en/ab1200 |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
No Reviews YetShare your thoughts.
Be the first to leave a review.
bottom of page



















