top of page
FRIGIDAIRE Automatic Top Load Vertical Axis-FLVW7000AW
SKU FLVW7000AW
Price
$599.99
This Frigidaire top load washer has a large capacity with 8 wash cycles to meet any washing need. It offers conveniences like automatic load sensing, 4 soil levels, a fast wash, and an extra rinse option.
Quantity
Only 1 left in stock
DESCRIPTION
| Fits a King-size Comforter | Fit more in every load with large size capacity that fits a king-sized comforter or up to 25 towels |
| Fast Wash Cycle | Wash your most needed and gently soiled items in less than 40 minutes |
| 8 Wash Cycles | Features 8 wash cycles to meet every need such as Delicates, Heavy Duty, and Quick Wash |
| AUTOSENSING | Convenient load sensing automatically adjusts water level based on weight of load |
| 4 Soil Levels | Includes Light, Normal, Heavy, and Extra Heavy |
| 4 Water Level Options | Select the water level that suits your load with Auto, Deep Fill, Medium, and Low |
| Convenient Detergent Dispenser | Dispenser has compartments for detergent, fabric softener, and bleach |
| End of Cycle Signaling | End of cycle signal notifies you when your cycle is complete so you can transfer clothing |
| Stainless Steel Drum | The stainless steel drum offers durability and long-lasting performance |
| Child Lock | The child lock feature disables buttons on the control panel and adds an extra layer of safety to prevent a child from starting a cycle or changing settings |
| Extra Rinse Option | The extra rinse option ensures fabrics come out free of residues that can irritate skin and is perfect for cycles when fabric softener is used |
SPECS
| Power Type | Electric 120v |
| Installation Type | Free-Standing |
| Color | White |
| Prop 65 Label | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Bleach Dispenser | Yes |
| Detergent Dispenser | Yes |
| Fabric Softener Dispenser | Yes |
| Bulky | Yes |
| Clean Washer | Yes |
| Cycle Count | 8 |
| Delicates | Yes |
| Fast Wash | Yes |
| Normal | Yes |
| Rinse and Spin | Yes |
| Whites | Yes |
| Chime On / Chime Off | Yes |
| Leveling Legs | Yes |
| Product Weight | 116.84 lbs |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| Drum Material | Stainless Steel |
| Maximum Spin Speed | 710 RPM |
| Water Level Adjustment | Yes |
| Minimum Circuit Required | 10 Amps |
| Voltage Rating | 120 V |
| Height | 43 1/2" |
| Width | 25 3/4" |
| Depth | 27" |
| Washer Drum Capacity | 4.1 Cu. Ft. |
| Cold | Yes |
| Tap Cold | Yes |
| Warm | Yes |
| Hot | Yes |
| Extra Rinse | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Cycle Status Lights | Yes |
| Power On/Off | Yes |
| Integrated Water Factor | 6.5 |
| kWh/year | 120 kWh |
| Light | Yes |
| Heavy | Yes |
| Extra Heavy | Yes |
| Water Usage/Year | 7862 Gallons |
| Agitator | Yes |
| Heavy | Yes |
| Chime | Yes |
| Fabric Softener | Yes |
| Normal | Yes |
| Height With Lid 90° Open | 58" |
| Extended Spin | Yes |
| Pause Function | Yes |
| Start | Yes |
| Integrated Modified Energy Factor | 1.57 |
No Reviews YetShare your thoughts.
Be the first to leave a review.
bottom of page











