top of page
Frigidaire 7 Cu. Ft. Electric Dryer-FLVE7000AW
SKU FLVE7000AW
Price
$599.99
Frigidaire 7 Cu. Ft. Electric Dryer-FLVE7000AW
Quantity
Only 1 left in stock
DESCRIPTION
This Frigidaire electric dryer has a large capacity with 8 dry cycles including Heavy Duty, Delicates, and Quick Dry. It offers conveniences like sensor dry, a dryer light, and a reversible dryer door.
FEATURES
| Fits a King-Sized Comforter | Fit more in every load with large size capacity that fits a king-sized comforter or up to 25 towels |
| 8 Dry Cycles | Features 8 dry cycles to meet every need such as Bulky, Delicates, and Quick Dry |
| 4 Dryness Levels | 4 dryness levels including More, Normal, Less, and Damp to care for every type of garment |
| SENSORDRY™ | Sensor technology detects moisture level to provide a more precise dry |
| Quick Dry Cycle | Quickly dry the items you need most |
| Wrinkle Guard | Reduce wrinkles in even the most wrinkle-prone fabrics |
| Reversible Door | Reversible doors offer more versatile installation options |
| Dryer Light | Convenient dryer light illuminates drum for better visibility |
| Child Lock | The child lock feature disables buttons on the control panel and adds an extra layer of safety to prevent a child from starting a cycle or changing settings |
SPECS
| Power Type | Electric 240v |
| Installation Type | Free-Standing |
| Color | White |
| Prop 65 Label | Yes |
| Cycle Count | 8 |
| Delicates | Yes |
| Fast Dry | Yes |
| Heavy Duty | Yes |
| Normal | Yes |
| Chime On / Chime Off | Yes |
| Moisture Sensor | Yes |
| Drum Material | Aluminized Alloy Steel |
| Reversible Door | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Width | 27" |
| Height | 43 1/10" |
| Power On/Off | Yes |
| Pause Function | Yes |
| Cycle Status Lights | Yes |
| Child Lock | Yes |
| High | Yes |
| Low | Yes |
| Damp | Yes |
| Less | Yes |
| Normal | Yes |
| Timed Dry Time | Yes |
| Lint Filter | Yes |
| Drum Light | Yes |
| Depth With Door 90° Open | 50" |
| Depth | 30 1/10" |
| kWh/year | 641 kWh |
| Bulky | Yes |
| Voltage Rating | 240 V |
| Product Weight | 110.2 lbs |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| CSA Listed | Yes |
| Air Fluff | Yes |
| Medium | Yes |
| Dryer Drum Capacity | 7 Cu. Ft. |
| Start | Yes |
| Combined Energy Factor (CEF) | 3.73 |
| Minimum Circuit Required | 30 Amps |
| Ventilation Type | Vented |
| Child Lock | Yes |
| More Dry | Yes |
| Wrinkle Care | Yes |
| Permanent Press | Yes |
| No Heat | Yes |
No Reviews YetShare your thoughts.
Be the first to leave a review.
bottom of page









