top of page
Frigidaire 17 Cu. Ft. Counter-Depth 4-Door Refrigerator-FRQG1721AV
SKU FRQG1721AV
Price
$1,699.00
Frigidaire 17 Cu. Ft. Counter-Depth 4-Door Refrigerator-FRQG1721AV
Quantity
Pre-Order: Expected in 3-5 weeks from order date
Description
The Frigidaire 17.4 Cu. Ft 4 Door Refrigerator design allows you to organize and store your fresh and frozen foods to easily find what you need, making mealtime a breeze. Maximize your freezer storage space, easily organize, and find frozen foods with 4 pull out freezer bins and 2 pull out freezer drawers. This refrigerator also features gallon-size bins designed to store more, so you can fit a variety of beverages.
Features
French Door
| Adjustable Glass Shelves | Easily adjust shelves up and down to create more space for taller items. |
| Store-More™ Refrigerator Bins | Our gallon-size bins are designed to store more, so you can fit a variety of beverages. |
| LED Interior Light | LED lighting throughout the refrigerator for better visibility. |
| Crisper Drawers | Your fruits and vegetables will stay fresher with our crisper drawers. |
| Preserve Freshness | TwinTech™ dual evaporators help preserve the freshness of your refrigerated and frozen foods. |
| Adjustable Freezer Storage | 4 pull out freezer bins and 2 pull out freezer drawers to maximize your freezer storage space. |
| Easy Access Control Panel | Easily adjust your refrigerator and freezer settings from the exterior refrigerator door. |
| 4 Door Design | Organize and store your fresh and frozen foods to easily find what you need, making mealtime a breeze. |
Specs
French Door
| Power Type | Electric 120v |
| Size | 17 Cu. Ft. |
| Installation Type | Free-Standing |
| Color | Fingerprint-Resistant Stainless Steel Look |
| ENERGY STAR Certified | No |
| Prop 65 Label | Yes |
| Number of Drawers | 2 |
| Automatic Defrost | Yes |
| Interior Lighting | None |
| Height Without Hinge | 69 1/5" |
| Depth of Cabinet | 25 3/4" |
| Width | 32 13/16" |
| Depth With Door 90° Open | 42 7/8" |
| Freezer Capacity | 5.5 Cu. Ft. |
| Depth With Door | 29 1/5" |
| Height With Hinge | 70" |
| Fresh Food Capacity | 11.9 Cu. Ft. |
| Number of Crispers | 2 |
| Total Number of Door Bins | 6 |
| Shelf Material | Glass |
| Crisper Color | Clear |
| Number of Fixed Gallon Door Bins | 4 |
| Interior Lighting | LED |
| Water Filter | No |
| Dairy Bin | No |
| Air Filter | No |
| Door Bin Color | Clear |
| Number of Fixed Condiment Door Bins | 2 |
| Number of Adjustable Shelves | 1 |
| Number of Fixed Shelves | 2 |
| Control Lock | Yes |
| Digital Display | Yes |
| Door Ajar Alarm | Yes |
| Condenser Type | Dynamic |
| Refrigerant Type | R-600A |
| Leveling Legs | Yes |
| Ice Maker | No |
| Front Rollers | Yes |
| Cabinet Finish | Textured |
| Counter-Depth | Yes |
| Door Stops | Yes |
| Number of Baskets / Bins | 4 |
| CSA Listed | Yes |
| Annual Energy | 507 kWh |
| Product Weight | 233 lbs |
| Minimum Circuit Required | 15 Amps |
| Total Capacity | 17.4 Cu. Ft. |
| Vacation Mode | Yes |
| Cooling System | Dual Evaporator |
| Air Filter | No |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| Amps @ 120 Volts | 1.9 Amps |
| Door Finish | Smooth |
| Deli Drawer | No |
No Reviews YetShare your thoughts.
Be the first to leave a review.
bottom of page











