top of page
Frigidaire Gallery 36" 22 Cu. Ft. Counter-Depth 4-Door Refrigerator-GRQC2255BF
SKU GRQC2255BF
Price
$3,799.00
Frigidaire Gallery 22 Cu. Ft. Counter-Depth 4-Door Refrigerator-GRQC2255BF
Quantity
Pre-Order: Expected in 3-5 weeks from order date
Description
This Frigidaire four-door refrigerator offers the Custom-Flex® Temp Zone, which converts from fridge to freezer, so you can store all your family favorites from yogurt to frozen pizza. It helps keep fruits and vegetables fresh longer with CrispSeal® crispers with auto humidity, and it's easy to organize and clean with SpaceWise® organization system and Smudge-Proof® stainless steel.
Features
French Door
| Custom-Flex® Temp Zone | Customize your space for all your most used items. Store yogurt, beer, or frozen pizzas with the middle convertible drawer that can be a refrigerator or a freezer. |
| CrispSeal® Crispers with Auto Humidity | Keep produce fresher longer with our advanced crisper technology that automatically removes excess moisture and blocks out dry air to help prevent spoiling. |
| SpaceWise® Organization System | Find a place for everything with our flexible organization solutions that maximize usable space and adapts to your families needs. |
| OpenAccess™ Door | Easily access your favorites - reach up to 75% of your food with only one door open. |
| TwinTech™ Cooling System | Our cooling system ensures temperature and airflow distribution is even in both the refrigerator and freezer. |
| ENERGY STAR® Certified | Save money and maximize energy efficiency. |
| Auto-Close Doors | Ensures your doors are never left slightly open by automatically closing once the door is ajar 5” or less. |
| Smudge-Proof® Stainless Steel | Resists fingerprints and cleans easily. |
| Bright LED Lighting | Easily see what is inside with our enhanced LED lighting. |
| PureSource Ultra® II Water Filter | Keep safer, great tasting water flowing and reduce up to 99% of contaminants while cutting back on plastic and the cost of bottled water with our water filter. * For complete list, please see Performance Data Sheet on Frigidaire.com |
| PureAir Ultra® II Air Filter | Performs better than baking soda, capturing undesirable smells to keep your fridge fresher longer. |
| Tall Ice and Water Pocket | Easily fill pitchers and tall sports bottles with our water and ice dispenser, designed to accommodate containers up to 10.5 inches tall. |
| Counter-Depth Design | Our counter-depth refrigerator sits flush with existing cabinetry, making it easy to achieve a sleek, built-in look. |
| Dual Ice Maker Ready | Increase ice capacity and production by adding our second ice maker within the freezer. |
Specs
French Door
| Power Type | Electric 120v |
| Size | 21.5 |
| Installation Type | Free-Standing |
| Color | Stainless Steel |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Prop 65 Label | Yes |
| Exterior Finish | Smudge-Proof® Stainless Steel |
| Number of Drawers | 1 |
| Auto Close Drawer | Yes |
| Number of Pull Out Shelves | 2 |
| Interior Lighting | LED |
| Shelf Material | Glass |
| Water Dispenser | Yes |
| Dispenser Height | 10 2/5" |
| Dispenser | Yes |
| Crushed Ice | Yes |
| Cube Ice | Yes |
| Height Without Hinge | 70" |
| Convertible Zone Capacity | 3.2 Cu. Ft. |
| Depth With Door and Handle | 29 3/5" |
| Depth of Cabinet | 24 3/5" |
| Width | 36" |
| Depth With Door 90° Open | 46 9/10" |
| Freezer Capacity | 5.2 Cu. Ft. |
| Depth With Door | 29 1/2" |
| Width of Cabinet | 35 4/5" |
| Height With Hinge | 70 1/8" |
| Fresh Food Capacity | 13.1 Cu. Ft. |
| Temperature Range | -6° to 45°F |
| Interior Lighting | LED |
| Number of Crispers | 2 |
| Total Number of Door Bins | 7 |
| Shelf Material | Glass |
| Crisper Color | Clear |
| Number of Fixed Gallon Door Bins | 1 |
| Interior Lighting | LED |
| Water Filter | Yes |
| Number of Adjustable Gallon Door Bins | 2 |
| Dairy Bin | Yes |
| Air Filter | Yes |
| Door Bin Color | Clear |
| Humidity Controls | Automatic |
| Number of Fixed Condiment Door Bins | 3 |
| Number of Adjustable Shelves | 2 |
| Number of Fixed Shelves | 1 |
| Water Filter Indicator | Yes |
| Ice Maker On/Off | Yes |
| Power Failure Alarm | Yes |
| Control Lock | Yes |
| Air Filter Indicator | Yes |
| Digital Display | Yes |
| On/Off Display | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
| Internal Control Lock | Yes |
| Door Ajar Alarm | Yes |
| Condenser Type | Dynamic |
| Refrigerant Type | R-600A |
| Leveling Legs | Yes |
| Ice Maker | Yes |
| Ice Maker Location | Fresh Food Section |
| Ice Shape | Square |
| Front Rollers | Yes |
| Rear Rollers | Yes |
| Water Inlet Location | Left Rear Bottom |
| Counter-Depth | Yes |
| Door Stops | Yes |
| CSA Listed | Yes |
| Light Control | Yes |
| Number of Other Door Bins | 1 |
| Annual Energy | 671 kWh |
| Product Weight | 313 lbs |
| Minimum Circuit Required | 15 Amps |
| Total Capacity | 21.5 Cu. Ft. |
| Control Location | Dispenser |
| Cooling System | Dual Evaporator |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| Second Ice Maker | Optional |
| Amps @ 120 Volts | 9.5 Amps |
| Door Finish | Smooth |
| Control Location | Side of Door |
| Second Control Location | Side of Door |
| Door Bin Color | Clear |
| Number of Adjustable Door Bins | 1 |
| Number of Fixed Door Bins | 1 |
| Total Number of Door Bins | 2 |
| Convertible Compartment | Yes |
| Door Bin Color | Clear |
| Number of Drawers | 1 |
| Number of Reversible Shelves (Shelf / Wine Rack) | 2 |
| Shelf Material | Glass |
| Dispenser Location | External |
| Width With Doors 90° Open | 40 |
No Reviews YetShare your thoughts.
Be the first to leave a review.
bottom of page















