top of page
Frigidaire 3 Cu. Ft. Compact Refrigerator-FFPS3133UM
SKU FFPS3133UM
Price
$193.00
Frigidaire 3 Cu. Ft. Compact Refrigerator-FFPS3133UM
Quantity
Pre-Order: Expected in 3-5 Weeks from date of purchase
Description
The Frigidaire 3.1 Cu. Ft. Compact Refrigerator is the perfect addition to any dorm room or home entertainment space, with a reversible door that allows you to install it just about anywhere. Easily accommodate your favorite beverages and chilled snacks with easy access can holders, tall bottle storage, a crisper drawer, and a true full-width freezer compartment. Plus, our bright interior lighting makes it easy to find what you're looking for.
Features
Compact
| Easy Access Can Holders | Make the most of your refrigerator space with our can holders that offer faster and easier access than traditional in-door can dispensers. |
| Full-Width Freezer | True full width freezer cools to -8 F, and includes a freezer door rack for maximum storage. |
| Interior Light | Our bright lighting makes it easy to see what’s inside. |
| Crisper Drawer | Your fruits and vegetables will stay fresher with our crisper drawer. |
| Tall Bottle Storage | Our optimized door organization system includes tall bottle storage that provides room for taller items, such as 2-liter bottles. |
| Reversible Door | Door can be installed to open left or right based on your needs. |
Specs
Compact
| Power Type | Electric 120v |
| Size | 3.1 Cu. Ft. |
| Installation Type | Free-Standing |
| Color | Silver Mist |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Prop 65 Label | No |
| Manual Defrost | Yes |
| CSA Listed | Yes |
| Minimum Circuit Required | 15 Amps |
| Height Without Hinge | 33 1/8" |
| Width | 18 7/8" |
| Depth of Cabinet | 20 1/2" |
| Depth With Door 90° Open | 36 3/8" |
| Fresh Food Capacity | 2.2 Cu. Ft. |
| Total Capacity | 3.1 Cu. Ft. |
| Interior Lighting | Incandescent |
| Shelf Material | Glass |
| Number of Fixed Shelves | 2 |
| Digital Display | No |
| Annual Energy | 320 kWh |
| Condenser Type | Air-cooled |
| Leveling Legs | Yes |
| Product Weight | 57 lbs |
| Door Stops | Yes |
| Lock | No |
| Crisper Color | Clear |
| Number of Crispers | 1 |
| Power On/Off | No |
| Freezer Capacity | 0.9 Cu. Ft. |
| Refrigerant Type | R-600A |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
No Reviews YetShare your thoughts.
Be the first to leave a review.
bottom of page











