top of page
Frigidaire 5 Cu. Ft. Compact Refrigerator-FFPS4533UM
SKU FFPS4533UM
Price
$236.00
Frigidaire 5 Cu. Ft. Compact Refrigerator-FFPS4533UM
Quantity
Pre-Order: Expected in 3-5 weeks from order date
Description
The Frigidaire 4.5 Cu. Ft. Compact Refrigerator is the perfect addition to any dorm room or home entertainment space, with a reversible door that allows you to install it just about anywhere. Easily accommodate your favorite beverages and chilled snacks with adjustable glass shelves, easy access can holders, tall bottle storage, a crisper drawer, and a true full-width freezer compartment. Plus, our bright interior lighting makes it easy to find what you're looking for.
Features
Compact
| Easy Access Can Holders | Make the most of your refrigerator space with our can holders that offer faster and easier access than traditional in-door can dispensers. |
| Adjustable Glass Shelves | Easily adjust shelves up and down to create more space for taller items. |
| Full-Width Freezer | True full width freezer cools to -8 F, and includes a freezer shelf and door rack for maximum storage. |
| Interior Light | Our bright lighting makes it easy to see what’s inside. |
| Crisper Drawer | Your fruits and vegetables will stay fresher with our crisper drawer. |
| Reversible Door | Door can be installed to open left or right based on your needs. |
Specs
Compact
| Power Type | Electric 120v |
| Size | 4.5 Cu. Ft. |
| Installation Type | Free-Standing |
| Color | Silver Mist |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Prop 65 Label | No |
| Manual Defrost | Yes |
| CSA Listed | Yes |
| Minimum Circuit Required | 15 Amps |
| Height Without Hinge | 44 1/2" |
| Width | 18 11/16" |
| Depth of Cabinet | 19 1/4" |
| Depth With Door 90° Open | 43" |
| Fresh Food Capacity | 3.3 Cu. Ft. |
| Total Capacity | 4.5 Cu. Ft. |
| Interior Lighting | Incandescent |
| Shelf Material | Glass |
| Number of Fixed Gallon Door Bins | 1 |
| Number of Adjustable Shelves | 2 |
| Number of Fixed Shelves | 1 |
| Digital Display | No |
| Annual Energy | 327 kWh |
| Condenser Type | Air-cooled |
| Leveling Legs | Yes |
| Product Weight | 62.7 lbs |
| Door Stops | Yes |
| Crisper Color | Clear |
| Number of Crispers | 1 |
| Power On/Off | No |
| Freezer Capacity | 1.2 Cu. Ft. |
| Shelf Material | Glass |
| Number of Fixed Shelves | 1 |
| Refrigerant Type | R-600A |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
No Reviews YetShare your thoughts.
Be the first to leave a review.
bottom of page







