top of page
Frigidaire 45 Bottle Two-Zone Wine Cooler - FRWW4543AS
SKU FRWW4543AS
Price
$496.00
Frigidaire 45 Bottle Two-Zone Wine Cooler -FRWW4543AS
Quantity
Pre-Order: Expected in 3-5 Weeks from date of purchase
Description
This Frigidaire wine cooler holds up to 45 bottles and offers two temperature zones to keep your favorites at the perfect temperature. The sleek design with the stainless-steel door, tinted window and natural wood shelving will complement your room and our reversible door gives you the flexibility to adapt and ensure it’s a perfect fit.
Features
Wine Storage
| Holds up to 45 Wine Bottles | Holds up to 45 wine bottles for maximum storage of your favorite wines |
| Two Temperature Zones | Store red, white, and sparkling wines separately to ensure each is kept at the appropriate temperature for maximum taste. |
| Reversible Door | Door can be installed to open left or right based on your needs. |
| Electronic Temperature Controls | Set temperature anywhere between 46-64 degrees and the wine cooler will hold it precisely. |
| Bright LED Lighting | Easily see what is inside with our enhanced LED lighting. |
| Sleek Design | Our stainless steel door, tinted window and natural stained wood shelving will complement your room and wine collection. |
| Ready-Select® Controls | Easily select options with the touch of the a button. |
Specs
Wine Storage
| Power Type | Electric 120v |
| Installation Type | Free-Standing |
| Color | Stainless Steel |
| ENERGY STAR Certified | No |
| Prop 65 Label | Yes |
| Depth With Door 90° Open | 43" |
| Depth of Cabinet | 22 1/5" |
| Depth With Door | 24 4/5" |
| Depth With Door and Handle | 27" |
| Height Without Hinge | 33 7/10" |
| Bottle Capacity | 45 |
| Width | 21 1/2" |
| Height With Hinge | 34" |
| Shelf Material | Wood |
| Power Failure Alarm | No |
| Power On/Off | Yes |
| Leveling Legs | Yes |
| Annual Energy | 189 kWh |
| Refrigerant Type | R-600A |
| Condenser Type | Air-cooled |
| Lock | No |
| CSA Listed | Yes |
| Minimum Circuit Required | 15 Amps |
| Total Capacity | 4.4 Cu. Ft. |
| Product Weight | 83.78 lbs |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| Door Finish | Smooth |
No Reviews YetShare your thoughts.
Be the first to leave a review.
bottom of page











