Frigidaire 20.0 Cu. Ft. Upright Freezer-FFUE2024AW
$1,149.00
Frigidaire 20.0 Cu. Ft. Upright Freezer-FFUE2024AW
Quantity
Pre-Order: Expected in 3-5 weeks from order date
Description
This Frigidaire 20 cubic foot upright freezer includes a superior tight seal that locks in cold air, keeping food frozen for two days if there is a power outage, and the EvenTemp™ Cooling System, with a variable speed compressor that constantly circulates cold air throughout the freezer with smart sensing technology that adjusts air flow to maintain a uniform temperature. The flexible interior organization system enables you to easily organize your family's frozen favorites with four adjustable, full-width glass shelves, deep bottom basket, and five spacious door bins. Additionally, enjoy the ability to maintain the ideal environment for your frozen foods with our audible temperature alarm that alerts you if the door is left open or the freezer's temperature rises, and auto-close doors, which ensure that your freezer is never left slightly open by mistake.
Features
Upright
| Power Outage Assurance | Keep food frozen for two days if there is a power outage with our superior tight seal that locks in cold air. |
| EvenTemp™ Cooling System | Our EvenTemp™ cooling system's variable speed compressor constantly circulates cold air throughout the freezer with smart sensing technology that adjusts air flow to maintain a uniform temperature. |
| Flexible Interior Organization System | Easily organize your family's frozen favorites with our four adjustable, full-width glass shelves, deep bottom basket, and five spacious door bins that allow you to make the most of every available square inch of your freezer. |
| Door Ajar and High Temp Alarm | Monitor the ideal environment for your frozen foods with our audible temperature alarm that alerts you if the door is left open or the freezer's temperature rises. |
| Auto-Close Doors | Avoid spoiled food and soupy ice cream with our auto-close doors, which ensure your doors are never left slightly open by automatically closing once the door is ajar 5” or less. |
| Frost-Free Design | Never waste time chipping away ice in your freezer again with our frost-free design that does the work for you. |
| More Capacity, Same Footprint | With this 20 cu. ft. upright freezer, you can have a freezer that fits into the same space as a traditional 17 cu. ft. model, but enjoy more capacity without sacrificing valuable floor space. |
| Quality Assurance | Each freezer has gone through a 42-point quality check to guarantee strong performance for years to come. |
| Meets UL and CSA commercial safety standards | Meets UL and CSA commercial safety standards, while certified for residential use. |
| Garage Ready | Place this unit in your garage without worry. This unit is designed to perform in temperatures ranging from 0°F to 110°F. |
| ENERGY STAR® Most Efficient | Maximize your energy and dollar savings with ENERGY STAR® Certified Appliances. |
Specs
Upright
| Power Type | Electric 120v |
| Installation Type | Free-Standing |
| Color | White |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Prop 65 Label | Yes |
| Automatic Defrost | Yes |
| Shelf Material | Glass |
| Interior Lighting | LED |
| Door Bin Color | Clear |
| Frost Free | Yes |
| Number of Fixed Door Bins | 5 |
| Depth With Door 90° Open | 58" |
| Freezer Capacity | 20 Cu. Ft. |
| Height With Hinge | 71 3/4" |
| Depth of Cabinet | 24 1/4" |
| Depth With Door | 28 1/4" |
| Width | 32 5/8" |
| High Temp Alarm | Yes |
| Power On/Off | Yes |
| Door Ajar Alarm | Yes |
| Leveling Legs | Yes |
| Refrigerant Type | R-600A |
| Reversible Door | Yes |
| Number of Adjustable Shelves | 4 |
| Depth With Door and Handle | 29 7/8" |
| Sabbath Mode | Yes |
| Total Number of Shelves | 4 |
| Number of Baskets / Bins | 1 |
| Annual Energy | 478 kWh |
| CSA Listed | Yes |
| Minimum Circuit Required | 15 Amps |
| Digital Display | No |
| Product Weight | 170 lbs |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| Condenser Type | Dynamic |
| Cooling System | Single Evaporator |
| Door Finish | Smooth |
| Door Swing | Reversible |
| Rear Rollers | Yes |













