top of page
Frigidaire 21 Cu. Ft. Garage Ready Upright Freezer-FFUV2126AV
SKU FFUV2126AV
Price
$1,199.00
Frigidaire 21 Cu. Ft. Garage Ready Upright Freezer-FFUV2126AV
Quantity
Pre-Order: Expected in 3-5 weeks from order date
Description
This 21 cu. ft. garage ready upright freezer effortlessly converts to a refrigerator for ultimate flexibility when you need it. Easily organize your favorites with our flexible organization system.
Features
Upright
| Switch from freezer to fridge | Effortlessly convert your freezer to a refrigerator for ultimate flexibility whether you're hosting a gathering or just need extra space. |
| Spacious Interior Storage | Find a place for everything with our spacious interior storage solutions designed for busy families including generous door bins, 2 clear drawers and 4 full-width glass shelves. |
| Garage Ready | Place this unit in your garage without worry. As a freezer, this unit is designed to perform in temperatures ranging from 0°F to 110°F. As a refrigerator, it performs in temperatures ranging from 38°F to 110°F. |
| Large Door Bins | Our adjustable large bins offer more door storage and organization, without sacrificing valuable shelf space. |
| ENERGY STAR® Certified | Save money and maximize energy efficiency. |
| EvenTemp™ Cooling System | Prevent warm spots and unwanted freezing with our cooling system that optimizes airflow to ensure a consistent temperature throughout your refrigerator. |
| Fingerprint-Resistant Stainless Steel Look | Resists smudges and cleans easily. |
| Power Outage Assurance | Keep food frozen for two days if there is a power outage with our superior tight seal that locks in cold air. |
| Reversible Doors | Doors can be installed to open left or right based on your needs. |
| Integrated Handle Design | Seamless design provides a clean exterior look. |
Specs
Upright
| Power Type | Electric 120v |
| Installation Type | Free-Standing |
| Color | Fingerprint-Resistant Stainless Steel Look |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| ADA Compliant | Yes |
| Star-K Certification | Yes |
| Number of Fixed Shelves | 1 |
| Automatic Defrost | Yes |
| Shelf Material | Glass |
| Interior Lighting | LED |
| Door Bin Color | Clear |
| Freezer Capacity | 21 Cu. Ft. |
| Height With Hinge | 66 5/8" |
| Depth With Door | 32 13/16" |
| Width | 29 11/16" |
| Door Ajar Alarm | No |
| Leveling Legs | Yes |
| Refrigerant Type | R-600A |
| Number of Adjustable Shelves | 3 |
| UL Listed | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
| Total Number of Shelves | 4 |
| Total Number of Door Bins | 4 |
| Number of Baskets / Bins | 2 |
| Convertible | Yes |
| Annual Energy | 493 kWh |
| Minimum Circuit Required | 15 Amps |
| Digital Display | No |
| Product Weight | 141 lbs |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| Door Finish | Smooth |
| Door Swing | Reversible |
| Rear Rollers | Yes |
| Garage Ready | Yes |
| Baskets / Bins Material | Plastic |
| Control Location | Internal - Side |
| Baskets / Bins Color | Clear |
| Number of Adjustable Door Bins | 4 |
| Door Stops | Yes |
No Reviews YetShare your thoughts.
Be the first to leave a review.
bottom of page









