top of page
Frigidaire 20 Cu. Ft. Upright Freezer-FRUF2020AN
SKU FRUF2020AN
Price
$1,079.00
Frigidaire 20 Cu. Ft. Upright Freezer-FRUF2020AN
Quantity
Pre-Order: Expected in 3-5 weeks from order date
Description
This 20 cu. ft. upright freezer allows you to conveniently store all of your favorite frozen foods with a variety of way to organize the interior.
Features
Upright
| Flexible Interior Organization System | Easily organize your family's favorite foods with our organization system that allows you to make the most of every available square inch of your refrigerator. |
| Power Outage Assurance | Keep food frozen for two days if there is a power outage with our superior tight seal that locks in cold air. |
| Garage Ready | Place this unit in your garage without worry. This unit is designed to perform in temperatures ranging from 0°F to 110°F. |
| Frost-Free Design | Never waste time chipping away ice in your freezer again with our frost-free design that does the work for you. |
| Reversible Door Swing | Door can be installed to open left or right based on your needs. |
| Auto-Close Door | Ensures your doors are never left slightly open by automatically closing once the door is ajar 5” or less. |
| Quality Assurance | Each freezer has gone through a 42-point quality check to guarantee strong performance for years to come. |
| EvenTemp™ Cooling System | Reduce freezer burn with our cooling system that reacts quickly to temperature fluctuations and constantly circulates cold air throughout the compartment. |
Specs
| Power Type | Electric 120v |
| Size | 20 |
| Installation Type | Free-Standing |
| Color | Carbon |
| ENERGY STAR Certified | No |
| Prop 65 Label | Yes |
| Automatic Defrost | Yes |
| Shelf Material | Glass |
| Interior Lighting | LED |
| Door Bin Color | White |
| Frost Free | Yes |
| Number of Fixed Door Bins | 5 |
| Depth With Door 90° Open | 58" |
| Freezer Capacity | 20 Cu. Ft. |
| Height With Hinge | 71 3/4" |
| Depth of Cabinet | 24 1/4" |
| Depth With Door | 28 1/4" |
| Width | 32 5/8" |
| High Temp Alarm | No |
| Power On/Off | No |
| Door Ajar Alarm | No |
| Leveling Legs | Yes |
| Refrigerant Type | R-600A |
| Reversible Door | Yes |
| Number of Adjustable Shelves | 4 |
| Sabbath Mode | Yes |
| Total Number of Shelves | 4 |
| Total Number of Door Bins | 5 |
| Number of Baskets / Bins | 1 |
| Annual Energy | 531 kWh |
| CSA Listed | Yes |
| Minimum Circuit Required | 15 Amps |
| Digital Display | No |
| Product Weight | 155 lbs |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| Condenser Type | Dynamic |
| Cooling System | Single Evaporator |
| Door Finish | Smooth |
| Door Swing | Reversible |
| Rear Rollers | Yes |
| Garage Ready | Yes |
No Reviews YetShare your thoughts.
Be the first to leave a review.
bottom of page











