top of page
Frigidaire 138 12 oz. Can Capacity Beverage Center-FRYB4623AS
SKU FRYB4623AS
Price
$415.00
Frigidaire 138 12 oz. Can Capacity Beverage Center-FRYB4623AS
Quantity
Pre-Order: Expected in 3-5 weeks from order date
Description
Holds up to 138 12 oz. cans for maximum storage of your favorite beverages.
Features
Beverage Center
| 138-12 oz. Can Storage | Easily fits up to 138- 12 oz. cans. |
| Contemporary Handle Design | Allowing convenient access to your wine collection. |
| Lock with Pop-out Key | The key automatically ejects after locking the door so you won't leave it in the door. |
| Precise Temperature Control | Set temperature anywhere between 33-50 degrees and the wine cooler will hold it precisely. |
| Ready-Select® Controls | Easily select options with the touch of the a button. |
| Reversible Door | Door can be installed to open left or right based on your needs. |
| Stainless Steel Door with Tinted Window | High-quality look to complement your room and wine collection. |
Specs
Beverage Center
| Power Type | Electric 120v |
| Installation Type | Free-Standing |
| Color | Stainless Steel |
| ENERGY STAR Certified | No |
| Prop 65 Label | Yes |
| Width | 21 1/2" |
| Depth With Door 90° Open | 43" |
| Height Without Hinge | 33 3/4" |
| Depth of Cabinet | 24 1/2" |
| Control Lock | No |
| Digital Display | No |
| Mute Sound Control | Yes |
| Power On/Off | Yes |
| Annual Energy | 300 kWh |
| Refrigerant Type | R-600A |
| Condenser Type | Air-cooled |
| Leveling Legs | Yes |
| Shelf Material | Glass |
| Interior Lighting | Incandescent |
| Lock | Yes |
| CSA Listed | Yes |
| Minimum Circuit Required | 15 Amps |
| Total Capacity | 4.6 Cu. Ft. |
| Product Weight | 92 lbs |
| Number of Adjustable Shelves | 3 |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
No Reviews YetShare your thoughts.
Be the first to leave a review.
bottom of page









