top of page
Frigidaire 13 Cu. Ft. Garage Ready Upright Freezer-FFFU13F2VW
SKU FFFU13F2VW
Price
$849.00
Frigidaire 13 Cu. Ft. Garage Ready Upright Freezer-FFFU13F2VW
Quantity
Pre-Order: Expected in 3-5 weeks from order date
Description
This Frigidaire 13 cubic foot upright freezer includes a superior tight seal that locks in cold air, keeping food frozen for two days if there is a power outage, and the EvenTemp™ Cooling System, which constantly circulates cold air throughout the freezer with smart sensing technology that adjusts air flow to maintain a uniform temperature. The flexible interior organization system enables you to easily organize your family's frozen favorites with four adjustable, metallic wire shelves, deep bottom basket, and five spacious door bins.
Features
Upright
| Power Outage Assurance | Keep food frozen for two days if there is a power outage with our superior tight seal that locks in cold air. |
| EvenTemp™ Cooling System | Prevent warm spots and unwanted freezing with our cooling system that optimizes airflow to ensure a consistent temperature throughout the fresh food and freezer. |
| Flexible Interior Organization System | Easily organize your family's frozen favorites with our organization system that allows you to make the most of every available square inch of your freezer. |
| Door Ajar and High Temp Alarm | Monitor the ideal environment for your frozen foods with our audible temperature alarm that alerts you if the door is left open or the temperature rises. |
| Frost-Free Design | Never waste time chipping away ice in your freezer again with our frost-free design that does the work for you. |
| Floor-Projected Power-On Indicator | Know at a glance that your freezer is keeping your favorites safely frozen and fresh with our power-on indicator light. |
| Garage Ready | Place this unit in your garage without worry. This unit is designed to perform in temperatures ranging from 0°F to 110°F. |
Specs
Upright
| Power Type | Electric 120v |
| Size | 13 Cu. Ft. |
| Installation Type | Free-Standing |
| Color | White |
| ENERGY STAR Certified | No |
| Automatic Defrost | Yes |
| Shelf Material | Wire |
| Interior Lighting | LED |
| Number of Fixed Door Bins | 5 |
| Freezer Capacity | 13 Cu. Ft. |
| Height With Hinge | 67 3/4" |
| Depth of Cabinet | 23 1/8" |
| Depth With Door | 26" |
| Width | 27 3/4" |
| High Temp Alarm | Yes |
| Power On/Off | Yes |
| Door Ajar Alarm | Yes |
| Refrigerant Type | R-600A |
| Reversible Door | Yes |
| Auto Close Drawer | No |
| Number of Adjustable Shelves | 4 |
| UL Listed | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
| Annual Energy | 424 kWh |
| Minimum Circuit Required | 15 Amps |
| Digital Display | No |
| Product Weight | 142.5 lbs |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| Door Swing | Reversible |
| Garage Ready | Yes |
No Reviews YetShare your thoughts.
Be the first to leave a review.
bottom of page













