top of page
Frigidaire 7 Cu. Ft. Garage Ready Upright Freezer-FFUE0725AW
SKU FFUE0725AW
Price
$449.00
Frigidaire 7 Cu. Ft. Garage Ready Upright Freezer-FFUE0725AW
Quantity
Pre-Order: Expected in 3-5 weeks from order date
Description
The 7 cu. ft. upright freezer is a convenient space-saving upright freezer perfect for small spaces. Organize and conveniently store your favorite frozen foods with five glass shelves.
Features
Upright
| Fits More Spaces | A convenient space-saving upright freezer perfect for small spaces. |
| 5 Built-In Shelves | Organize and conveniently store your favorite frozen foods with five glass shelves. |
| Adjustable Temperature Control | Easily adjust the temperature settings for your preferred needs. |
| Garage Ready | Place this unit in your garage without worry. This unit is designed to perform in temperatures ranging from 0°F to 110°F. |
| ENERGY STAR® Certified | Save money and maximize energy efficiency. |
| Reversible Door | Fits into almost any space by installing the reversible door to open from either the left or right side. |
Specs
Upright
| Power Type | Electric 120v |
| Size | 7 |
| Installation Type | Free-Standing |
| Color | White |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| ADA Compliant | Yes |
| Star-K Certification | Yes |
| Prop 65 Label | No |
| Number of Fixed Shelves | 0 |
| Shelf Material | Glass |
| Depth With Door 90° Open | 42" |
| Freezer Capacity | 7 Cu. Ft. |
| Height With Hinge | 56 1/8" |
| Depth of Cabinet | 19 7/8" |
| Depth With Door | 22 3/8" |
| Width | 21 5/16" |
| High Temp Alarm | No |
| Door Ajar Alarm | No |
| Leveling Legs | Yes |
| Refrigerant Type | R-600A |
| Reversible Door | Yes |
| Number of Adjustable Shelves | 5 |
| UL Listed | No |
| Total Number of Shelves | 5 |
| Annual Energy | 312 kWh |
| CSA Listed | Yes |
| Minimum Circuit Required | 15 Amps |
| Digital Display | No |
| Product Weight | 94.8 lbs |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| Rear Rollers | No |
| Control Lock | No |
| Front Rollers | No |
| Lock | No |
| ENERGY STAR Most Efficient | No |
| Manual Defrost | Yes |
| Soft Freeze Zone | No |
| Ice Maker | No |
| Power Failure Alarm | No |
| Height Without Hinge | 54 7/8" |
| ETL Listed | No |
| NSF Certified | No |
| Garage Ready | Yes |
| Width of Cabinet | 21 5/16" |
No Reviews YetShare your thoughts.
Be the first to leave a review.
bottom of page











