top of page
FRIGIDAIRE Medium Top Freezer-FFTR1835VB
SKU FFTR1835VB
Price
$799.99
FRIGIDAIRE Medium Top Freezer-FFTR1835VB
Quantity
Only 1 left in stock
DESCRIPTION
18 cu. ft. wire and glass top freezer refrigerators. Timeless style meets the latest in cooling technology, innovative storage solutions, and precision temperature control.
FEATURES
Top Freezer
| EvenTemp™ Cooling System | Prevent warm spots and unwanted freezing with our cooling system that optimizes airflow to ensure a consistent temperature throughout your refrigerator. |
| Flexible Interior Organization System | Easily organize your family's favorite foods with our organization system that allows you to make the most of every available square inch of your refrigerator. |
| Humidity-Controlled Crisper Drawers | Keep produce fresher longer, so you waste less and save money with our humidity-controlled crisper drawers with roller support. |
| Quality Assurance | Each refrigerator goes through a 42-point quality check to guarantee strong performance for years to come. |
| Ice Maker Ready | Enjoy the flexibility of later adding an ice maker without sacrificing valuable freezer space thanks to our optional slim ice maker. |
| Garage Ready | Place this unit in your garage without worry. This unit is designed to perform in temperatures ranging from 45°F to 110°F. |
SPECS
Top Freezer
| Power Type | Electric 120v |
| Size | 18 Cu. Ft. |
| Installation Type | Free-Standing |
| Color | Black |
| ADA Compliant | Yes |
| ENERGY STAR Certified | No |
| Automatic Defrost | Yes |
| Baskets / Bins Color | White |
| Shelf Material | Glass |
| Number of Fixed Door Bins | 2 |
| Number of Adjustable Shelves | 1 |
| Minimum Circuit Required | 15 Amps |
| Height Without Hinge | 65 7/8" |
| Width | 30" |
| Depth of Cabinet | 26 5/8" |
| Depth With Door | 30 3/8" |
| Depth With Door 90° Open | 57" |
| Fresh Food Capacity | 13.4 Cu. Ft. |
| Freezer Capacity | 4.9 Cu. Ft. |
| Total Capacity | 18.3 Cu. Ft. |
| Crisper Color | Clear |
| Door Bin Color | White |
| Humidity Controls | Automatic |
| Interior Lighting | LED |
| Shelf Material | Glass |
| Number of Fixed Gallon Door Bins | 2 |
| Number of Adjustable Shelves | 2 |
| Number of Crispers | 2 |
| Digital Display | No |
| Annual Energy | 410 kWh |
| Product Weight | 155.8 lbs |
| Ice Maker | No |
| UL Listed | Yes |
| Height With Hinge | 66 3/8" |
| Cabinet Finish | Textured |
| Width of Cabinet | 30" |
| Depth With Door and Handle | 30 3/8" |
| Refrigerant Type | R-600A |
| Ice Maker Ready | Yes |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| Air Filter Ready | Yes |
| Deli Drawer | Yes |
| Optional Ice Maker Kit | IM117000 |
| Garage Ready | Yes |
No Reviews YetShare your thoughts.
Be the first to leave a review.
bottom of page















