top of page
FRIGIDAIRE Medium Top Freezer-FRTE1814AB
SKU FRTE1814AB
Price
$749.00
FRIGIDAIRE Medium Top Freezer-FRTE1814AB
Quantity
Pre-Order: Expected in 3-5 Weeks from date of purchase
FEATURES
This 19 cu. ft. top freezer is where timeless style meets the latest in cooling technology, innovative storage, and precision temperature control.
Top Freezer
| Humidity-Controlled Crisper Drawers | Keep produce fresher longer, so you waste less and save money with our humidity-controlled crisper drawers with roller support. |
| Spacious Interior Storage | Find a place for everything with our spacious interior storage solutions designed for busy families including generous door bins and a full-width glass freezer shelf. |
| Large Door Bins | Our large bins offer more door storage and organization, without sacrificing valuable shelf space. |
| ENERGY STAR® | Recognized as an ENERGY STAR® certified product. |
| Garage Ready | Place this unit in your garage without worry. This unit is designed to perform in temperatures ranging from 44°F to 110°F. |
| EvenTemp™ Cooling System | Prevent warm spots and unwanted freezing with our cooling system that optimizes airflow to ensure a consistent temperature throughout your refrigerator. |
| Ice Maker Ready | Enjoy the flexibility of later adding an ice maker without sacrificing valuable freezer space thanks to our optional slim ice maker. |
| Bright LED Lighting | Easily see what is inside with our enhanced LED lighting. |
| Reversible Doors | Doors can be installed to open left or right based on your needs. |
| Integrated Handle Design | Seamless design provides a clean exterior look. |
SPECS
This 19 cu. ft. top freezer is where timeless style meets the latest in cooling technology, innovative storage, and precision temperature control.
Top Freezer
| Power Type | Electric 120v |
| Installation Type | Free-Standing |
| Color | Black |
| ADA Compliant | Yes |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Door Finish | Textured |
| Automatic Defrost | Yes |
| Baskets / Bins Color | White |
| Shelf Material | Glass |
| Number of Fixed Door Bins | 2 |
| Number of Adjustable Shelves | 1 |
| Minimum Circuit Required | 15 Amps |
| Height Without Hinge | 66" |
| Width | 29 7/10" |
| Depth of Cabinet | 26 3/4" |
| Depth With Door | 30 7/10" |
| Depth With Door 90° Open | 57 1/2" |
| Fresh Food Capacity | 13.3 Cu. Ft. |
| Freezer Capacity | 5.3 Cu. Ft. |
| Total Capacity | 18.6 Cu. Ft. |
| Crisper Color | Clear |
| Door Bin Color | White |
| Humidity Controls | Sliders |
| Interior Lighting | LED |
| Shelf Material | Wire |
| Number of Fixed Gallon Door Bins | 1 |
| Number of Adjustable Shelves | 2 |
| Number of Crispers | 2 |
| Digital Display | No |
| Annual Energy | 374 kWh |
| Product Weight | 153 lbs |
| Ice Maker | No |
| UL Listed | Yes |
| Height With Hinge | 66 9/16" |
| Number of Adjustable Gallon Door Bins | 1 |
| Width of Cabinet | 29 7/10" |
| Depth With Door and Handle | 32 1/8" |
| Refrigerant Type | R-600A |
| Number of Fixed 2 Liter Door Bins | 1 |
| Control Location | Side of Fresh Food |
| Ice Maker Ready | Yes |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| Sabbath Mode | Yes |
| Air Filter Ready | Yes |
| Optional Ice Maker Kit | IMKT2026 |
| Garage Ready | Yes |
No Reviews YetShare your thoughts.
Be the first to leave a review.
bottom of page







