KitchenAid 360° Max Jets™ Third Rack Dishwasher KDPS624SPS
$1,221.99
KitchenAid 360° Max Jets™ Third Rack Dishwasher with Advanced ProDry™ System, 44 dBAKDPS624SPS
Quantity
Pre-Order: Expected in 3-5 Weeks from date of purchase
DESCRIPTION
Say hello to the only way to dish. This top control dishwasher with a pocket handle has 50+ Total Wash Jets across 5 wash arms that offer targeted cleaning on every level. 360° Max Jets™ Third Rack uses 360° wash jets to clean glasses, mugs and bowls. 7.25 cu. ft. MaxTub Largest Dishwasher Tub based on usable volume. Advanced ProDry™ System serves up KitchenAid brand's driest dry.* True Self-Cleaning Filtration eliminates manual filter cleaning by continuously circulating clean water during wash and rinse cycles.
*Compared to KDTE804KPS Normal cycle with ProDry™ Option.
FEATURES
50+ Total Wash Jets
provide complete cleaning coverage for dishes across all three racks, eliminating the need for pre-rinsing. With 3x more jets* than the leading competitor's third rack model, it ensures targeted cleaning for dishes on every level.
*Compared to Bosch SHX9PCM5N
360° Max Jets™ Third Rack
is the only third rack with 360° wash jets to clean pint glasses, coffee mugs and cereal bowls inside and out. The largest third rack available,* it also has a removable utensil caddy for cooking tools and features moisture-wicking tines for table-ready dishes. *Among leading brands based on usable volume.
7.25 cu. ft. MaxTub Largest Dishwasher Tub* *Based on usable volume.
makes room for the 360° Max Jets™ Third Rack, which fits 10 extra glasses and mugs,* freeing up space for larger items below. Stemware holders in the adjustable middle rack secure wine glasses. And fold-down rows in the lower rack accommodate cookware of various shapes and sizes. *Compared to KDFS224S and KDTS224S models
Advanced ProDry™ System
gets dishes table-ready by combining heating elements, fans and natural ventilation at the end of the cycle for KitchenAid brand's driest dry*. To activate, select the ProDry™ Option or ProDry™ Max Option.
*Compared to KDTE804KPS Normal cycle with ProDry
True Self-Cleaning Filtration
is the only dishwasher filtration system* available that eliminates the need for manual filter cleaning. It continuously captures food particles, so only clean water circulates through the wash jets, then cleans itself as the dishwasher drains, so you can load without pre-rinsing. *Across brands owned by Whirlpool Corporation, including Maytag and Whirlpool
Designed To Be Personalized
with a curated palette of exterior finishes. Pick from lush Juniper, warm Black Ore and classic Stainless Steel.
Designed for Quiet Cleaning at 44 dBA
so you can let the dishwasher get a head start on cleanup while you entertain and enjoy meals, even in open-concept kitchens.
Express Wash Cycle
cleans 72% better than the leading competitor's Speed 60 cycle.* Dishes get a thorough wash in just over an hour, so you always have what you need while prepping, cooking and entertaining. *Compared to Bosch SHX9PCM5N.
ProWash™ Cycle
uses a sensor to measure soil levels and adapts wash time and water temperature as needed for tough messes or lighter loads, because no two meals are exactly the same.
Normal Quick Wash Cycle
cleans over an hour faster than the average normal cycle*, so you can maintain a clean kitchen even when guests are still around.
*Compared to KitchenAid 2 series and 3 series models
PrintShield™ Finish
resists smudges and fingerprints. The specialized coating for stainless steel is easy to clean with just water and a soft cloth, so you can spend more time cooking and less time cleaning up the kitchen.
Automatic Door Open Dry System
opens door 4" after the dry cycle ends to release water vapor and provide natural ventilation for an exceptional dry. Use the Automatic Door Open Dry System alone for our most energy-efficient dry* or pair with ProDry™ option for improved drying performance. *Compared to KitchenAid® Dishwashers when using ProDry™ Option.
Water Repellent Tech
repels leftover water droplets on silverware basket to help utensils dry.
ProDry™ Max Option
extends the ProDry™ Cycle for loads that need extra time to provide better drying results*
*Compared to ProDry™ Cycle
Durable Stainless Steel Interior
offers the beauty and benefits of stainless steel inside the dishwasher, plus helps resist streaks, stains and odors, while retaining heat to help improve drying.
Stemware Shield
provides a dedicated zone with 4 stemware holders to protect wine glasses, champagne flutes and cocktail glasses from tipping over during wash cycles.
SatinGlide® Rails in Third and Middle Racks
move smoothly for easy loading and unloading.
Adjustable Middle Rack
adds flexibility to fit tall items like a stand mixer bowl. Lower the rack to place large dishes inside or raise it to make room for platters, pitchers, blender jars and more in the rack below.
Adjustable Rows in Middle and Lower Racks
tines easily fold down to make room for dishes in a variety of shapes and sizes like roasting pans, serving bowls, colanders and dutch ovens.
Lower Rack Sliding Tines
can easily be adjusted for ideal loading of pots and pans or uniquely shaped dishware.
Sani-Rinse Option
eliminates 99.999% of food soil bacteria by adding a high-heat final rinse to sanitize dishes.
Pocket Handle Clean Pocket Top Control
blends into dishwasher door for an integrated and modern look to compliment your kitchen aesthetic. Plus get quick access to cycles without having to open the door.
Pocket Handle
blends into dishwasher door providing a flush design and accessible gripping for a seamless opening experience.
Top Controls
are tucked away on top of the dishwasher door for a clean look to match your kitchen style. An indicator light on the front of the door changes colors to subtly display cycle progress.
5 Cycles
provide flexibility so you can adapt to any pile up of plates with a quick wash cycle, heavy wash cycle and more.
Leak Identification System
Helps detect most types of leaks and includes a drip tray underneath. If the system detects a problem, the dishwasher can stop filling, drain the tub and alert that service is needed.*
*Will not detect leaks from the water inlet or tub drain connections and hoses or leaks due to cracked tubs or doors
Eco Series
Designed with efficiency in mind. Saving you water, energy and money with quality wash and dry performance. *Compared to dishwashers meeting the minimum 2023 Department of Energy efficiency standards
SPECIFICATIONS
Certifications
| CEE Tier Rating | Tier I |
| CUL | Yes |
| ADA Compliant | No |
| Star K Certified | Yes |
| Prop 65 | CA |
| NSF Certified | Yes |
| Energy Star® Qualified | No |
| Kosher Consumer Friendly | Yes |
Details
| Built-In Water Softener | No |
| Dishwasher Cycle Selection | Express Wash , Normal , ProWash™ , Rinse , Tough |
| Dishwasher Option Selections | 1-24 Hour Delay , Door Open Dry , High Temp , ProDry™ , ProDry™ Max , Sani Rinse , Top 2 Racks Wash |
| Dishwasher Configuration | Tall Tub |
| Dishwasher Type | Built-In |
| Dispensers | Detergent and Rinse Aid |
| Drying System Type | Heating Element with Fan Assist and Door Open Dry |
| Leak Detect | Yes |
| Number of Racks | 3 |
| Number of Place Settings | 16 |
| Number of Wash Levels | 7 |
| Number of Washarms | 5 |
| Rinse Aid Dispenser Level Indicator | No |
| Sensor | Yes |
| Sound Package | Yes |
| Tub Material | Stainless Steel |
| True Hold Door | Yes |
| Tub Style | Built-in Tall Tub 24in. |
| Wash System Type | Maintenance Free Microfilter |
| Water Filtration | Yes |
| Wash System | Self Cleaning Filtration |
| Flush | No |
| Fingerprint Resistant | Yes |
Controls
| Automatic Temperature Controls | Yes |
| Control Location | Top |
| Control Type | Tap Touch with Display |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Status Light | Multi-Color |
Installation Considerations
| Hoses Included | Drain Hose |
Exterior Details
| Door Style | Flat |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Handle Type | Long Pocket |
| Handle Material | Metal |
| Toe Panel Color | Black |
| Magnetic Door | Yes |
| Window | No |
Dimensions
| Adjustable Height | Yes |
| Cutout Height | 34.5 in |
| Cutout Width | 23.938 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 24.5 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 51 in |
| Depth Closed Including Handles | 24.5 in |
| Cutout Depth | 24 in |
| Depth | 24.5 in |
| Height | 33.625 in |
| Gross Weight | 100 lbs |
| Net Weight | 89 lbs |
| Width | 23.875 in |
| Maximum Height | 34.625 in |
| Minimum Height | 33.625 in |
| Common Size | 24 in |
Smart Compatibility
| Connectivity | No |
| Smart Appliance | No |
| Works With | No |
Rack Details
| Lower Rack Cushion-Tip Tines | Yes |
| Lower Rack Extras | Sliding Tines , Stainless Steel Wash Arm |
| Lower Rack Fold-Down Tines | 1 Adjustable 1 Fold Down , Sliding Tines |
| Lower Rack Glides | Wheels |
| Lower Rack Utility Basket | No |
| Lower Rack Style | Extended |
| Second Level Rack Extras | 2 Stemware Holders , Stainless Steel Wash Arm |
| Second Level Rack Adjustable | 2 Position Removable |
| Second Level Rack Cushion-Tip Tines | Yes |
| Second Level Rack Glides | Hybrid Rail |
| Second Level Rack Fold-Down Tines | 1 Row 6 Position |
| Third Level Rack Adjustable | No |
| Third Level Rack Removable | Yes |
| Third Level Rack Type | Third rack with dual rotating wash tubes |
| Third Level Rack Glides | Hybrid Rail |
| Second Level Rack Removable | Yes |
| Culinary Basket | Yes |
| Silverware Basket Type | Large In the Rack Basket |
| Silverware Basket Location | Lower Rack - Right Side |
| Silverware Basket Covers | Yes |
Cycles
| Number of Wash Cycles | 5 |
Interior Details
| Interior Light | No |











