KitchenAid 360 Max Jets Third Rack Dishwasher with 50+ Total- KDTM404KBS
$1,449.00
- KitchenAid360 Max Jets Third Rack Dishwasher with 50+ Total- KDTM404KB
Quantity
Pre-Order: Expected in 3-5 Weeks from date of purchase
DESCRIPTION
Fall in love at first wash with this top control dishwasher’s MaxTub largest dishwasher tub,* over 50 total wash jets and true self-cleaning filtration that eliminates pre-rinsing and manual filter cleaning. The only third rack with 360° wash jets fits 10 extra glasses and mugs,** freeing up space for larger items below.
*Based on usable volume. **Compared to KDTE204K and KDFE204K models.
FEATURES
50+ Total Wash Jets
provide total cleaning coverage for dishes in all three racks with more than 50 targeted jets across four wash arms, so you can load without pre-rinsing.
7.25 cu. ft. MaxTub Largest Dishwasher Tub* *Based on usable volume.
makes room for the 360° Max Jets™ Third Rack, which fits 10 extra glasses and mugs,* freeing up space for larger items below. Stemware holders in the adjustable middle rack secure wine glasses. And fold-down rows in the lower rack accommodate cookware of various shapes and sizes. *Compared to KDTE204K and KDFE204K models
360° Max Jets™ Third Rack
is the only third rack with 360° wash jets to clean pint glasses, coffee mugs and cereal bowls inside and out. The largest third rack available,* it also has a removable utensil tray for cooking tools and moisture-wicking tines for thorough drying. *Among leading brands based on usable volume.
True Self-Cleaning Filtration
is the only dishwasher filtration system that eliminates the need for manual filter cleaning. It continuously captures food particles, so only clean water circulates through the wash jets, then cleans itself as the dishwasher drains.
Designed for Quiet Cleaning at 44 dBA
so you can let the dishwasher get a head start on cleanup while you entertain and enjoy meals, even in open-concept kitchens.
Express Wash Cycle
cleans 72% better than the leading competitor's Speed 60 cycle.* Dishes get a thorough wash in just over an hour, so you always have what you need while prepping, cooking and entertaining.
*Compared to Bosch SHX9PCM5N.
ProWash™ Cycle
uses sensors to measure soil levels throughout the cycle and adapts wash time and water temperature as needed for tough messes or lighter loads because no two meals or the dishes that result are exactly the same.
PrintShield™ Finish
resists smudges and fingerprints. The specialized coating for stainless steel is easy to clean with just water and a soft cloth, so you can spend more time cooking and less time cleaning up.
Heat Dry Option
heats both the final rinse water and the air inside the dishwasher to help dishes come out dry and ready for your next creation. Regular and extended cycle options let you adjust drying time for different loads.
Durable Stainless Steel Interior
offers the beauty and benefits of stainless steel inside the dishwasher. It resists streaks, stains and odors while retaining heat to help improve drying.
SatinGlide® Rails in Third and Middle Racks
move smoothly for easy loading and unloading.
Adjustable Rows in Middle and Lower Racks
fold down to make room for dishes in a variety of shapes and sizes like roasting pans, serving bowls, colanders and dutch ovens.
Two Stemware Holders in Middle Rack
secure wine glasses along the side of the rack to prevent them from moving around during the wash cycle.
Sani-Rinse Option
eliminates 99.999% of food soil bacteria by adding a high-heat final rinse to sanitize dishes.
Top Controls
are tucked away on top of the dishwasher door for a clean look to match your kitchen style. An indicator light on the front of the door changes colors to subtly display cycle progress.
Adjustable Middle Rack
adds flexibility to fit tall items like a stand mixer bowl. Lower the rack to place large dishes inside or raise it to make room for platters, pitchers, blender jars and more in the rack below.
Leak Identification System
Helps detect most types of leaks and includes a drip tray underneath. If the system detects a problem, the dishwasher can stop filling, drain the tub and alert that service is needed.*
*Will not detect leaks from the water inlet or tub drain connections and hoses or leaks due to cracked tubs or doors
Eco Series
Eco Series dishwashers from KitchenAid brand are designed with efficiency in mind, delivering next level wash and dry performance while saving you water, energy and money.
*Compared to dishwashers meeting the minimum 2023 Department of Energy efficiency standards.
SPECS
Certifications
| CEE Tier Rating | Tier I |
| CUL | Yes |
| ADA Compliant | No |
| Energy Star Qualified | No |
| Star K Certified | Yes |
| Prop 65 | CA |
| NSF Certified | Yes |
| Energy Star® Qualified | No |
| Kosher Consumer Friendly | Yes |
Details
| Built-In Water Softener | No |
| Dishwasher Cycle Selection | Express Wash , Normal , ProWash™ , Rinse , Tough |
| Dishwasher Option Selections | 2-4-8 Hour Delay , Extended Heat Dry , Heated Dry , Hi Temp Wash , Sani Rinse |
| Dishwasher Type | Built-In |
| Dispensers | Detergent and Rinse Aid |
| Drying System Type | Vent Dry with Heating Element |
| Interior Light | No |
| Hoses Included | Drain Hose |
| Number of Racks | 3 |
| Number of Place Settings | 16 |
| Number of Wash Levels | 7 |
| Number of Washarms | 5 |
| Rack Material | Nylon |
| Rinse Aid Dispenser Level Indicator | Yes |
| Sensor | Yes |
| Sound Package | Yes |
| Tub Material | Stainless Steel |
| True Hold Door | Yes |
| Tub Style | Built-in Tall Tub 24in. |
| Wash System Type | True Self-Cleaning Filtration |
| Water Filtration | Yes |
| Wash System | Clean Water Wash |
| Handle Material | Metal |
| Handle Type | Towel Bar |
| Fingerprint Resistant | Yes |
Controls
| Automatic Temperature Controls | Yes |
| Control Location | Top , Top |
| Control Type | Tap Touch |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Status Light | White |
Silverware Basket Details
| Silverware Basket Location | Bottom Rack |
| Silverware Basket Covers | Yes |
Installation Considerations
| Hoses Included | Drain Hose |
Exterior Details
| Door Style | Flat |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Handle Type | Towel Bar |
| Handle Material | Metal |
| Toe Panel Color | Black |
| Magnetic Door | Yes |
| Control Panel Color | Black |
Dimensions
| Cutout Height | 34.5 in |
| Cutout Width | 24 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 24.5 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 51 in |
| Cutout Depth | 24 in |
| Depth | 26.75 in |
| Height | 33.625 in |
| Gross Weight | 116 lbs |
| Net Weight | 105 lbs |
| Width | 23.875 in |
Rack Details
| Lower Rack Cushion-Tip Tines | Yes |
| Lower Rack Extras | Stainless Steel Wash Arm |
| Lower Rack Fold-Down Tines | 1 Adjustable , 1 Fold Down |
| Lower Rack Glides | Wheels |
| Lower Rack Utility Basket | No |
| Lower Rack Style | Extended |
| Second Level Rack Extras | 2 Stemware Holders , Stainless Steel Wash Arm |
| Second Level Rack Adjustable | 2 Position Removable |
| Second Level Rack Cushion-Tip Tines | Yes |
| Second Level Rack Glides | Ball Bearings |
| Second Level Rack Fold-Down Tines | 1 Row 6 Position |
| Third Level Rack Adjustable | No |
| Third Level Rack Removable | Yes |
| Third Level Rack Type | 360° Max Jets™ Third Rack |
| Third Level Rack Glides | SatinGlide Rails |
| Culinary Basket | No |
| Silverware Basket Type | Large In the Rack Basket |
| Silverware Basket Location | Bottom Rack |
| Silverware Basket Covers | Yes |
Cycles
| Number of Wash Cycles | 5 |
Dimensions
| Gross Weight | 116.000 lbs |
Interior Details
| Interior Light | No |
Electrical Requirements
| Power Cord Included | No |
| Amps | 15 |







