KitchenAid third Level Jet Rack Dishwasher with 40+ Total Wash- KDTE304RBS
$999.99
KitchenAid third Level Jet Rack Dishwasher with 40+ Total Wash Jets, 41 dBA
Quantity
Pre-Order: Expected in 3-5 Weeks from date of purchase
DESCRIPTION
Clean more dishes at once* with this top control dishwasher’s three versatile racks and over 40 targeted wash jets. The third level jet rack features over a dozen dedicated wash jets to clean 7 extra mugs and 3 extra bowls* without compromising space below. Triple filtration system continuously cleans wash and rinse water, so dishes come out sparkling even with dirty cookware in the load. *Compared to KDTE204K and KDFE204K models.
FEATURES
40+ Total Wash Jets
provide total cleaning coverage for dishes in all three racks with more than 40 targeted jets across four wash arms, so you can load without prerinsing.
Three Versatile Racks
fit 7 extra mugs and 3 extra bowls in the Third Level Jet Rack* without compromising space below. The adjustable middle rack makes room for tall items like a stand mixer bowl. And the full-height lower rack accommodates dishes of all shapes and sizes. *Compared to KDTE204K and KDFE204K models.
Third Level Jet Rack
uses over a dozen dedicated wash jets to clean inside coffee mugs and cereal bowls. It also features a removable utensil tray for cooking tools.
Designed for Quiet Cleaning at 41 dBA
so you can let the dishwasher get a head start on cleanup while you entertain and enjoy meals, even in open-concept kitchens.
Triple Filtration System
uses three levels of filtration to remove food particles during the wash and rinse cycles. This ensures clean water circulates through the wash arms and onto dishes, so they come out sparkling even with dirty cookware in the load.
ProWash™ Cycle
uses sensors to measure soil levels throughout the cycle and adapts wash time and water temperature as needed for tough messes or lighter loads because no two meals or the dishes that result are exactly the same.
PrintShield™ Finish
resists smudges and fingerprints. The specialized coating for stainless steel is easy to clean with just water and a soft cloth, so you can spend more time cooking and less time cleaning up.
Adjustable Middle Rack
adds flexibility to fit tall items like a stand mixer bowl. Lower the rack to place large dishes inside or raise it to make room for platters, pitchers, blender jars and more in the rack below.
Heat Dry Option
heats both the final rinse water and the air inside the dishwasher to help dishes come out dry and ready for your next creation. Regular and extended cycle options let you adjust drying time for different loads.
Durable Stainless Steel Interior
offers the beauty and benefits of stainless steel inside the dishwasher. It resists streaks, stains and odors while retaining heat to help improve drying.
SatinGlide® Rails in Middle Rack
move smoothly for easy loading and unloading.
Express Wash Cycle
cleans thoroughly in just over an hour, so you always have the dishes you need while prepping, cooking and entertaining.
Sani-Rinse Option
eliminates 99.999% of food soil bacteria by adding a high-heat final rinse to sanitize dishes.
Top Controls
are tucked away on top of the dishwasher door for a clean look to match your kitchen style. An indicator light on the front of the door changes colors to subtly display cycle progress.
Leak Identification System
helps detect most types of leaks and includes a drip tray underneath. If the system detects a problem, the dishwasher can stop filling, drain the tub and alert that service is needed.* *Will not detect leaks from the water inlet or tub drain connections and hoses or leaks due to cracked tubs or doors.
Eco Series
Eco Series dishwashers from KitchenAid brand are designed with efficiency in mind, delivering next level wash and dry performance while saving you water, energy and money. *Compared to dishwashers meeting the minimum 2023 Department of Energy efficiency standards.
SPECS
Certifications
| CEE Tier Rating | Tier I |
| CUL | Yes |
| ADA Compliant | No |
| Star K Certified | Yes |
| Prop 65 | CA |
| NSF Certified | Yes |
| Energy Star® Qualified | No |
| Kosher Consumer Friendly | Yes |
Details
| Dishwasher Cycle Selection | Express Wash , Normal , ProWash™ , Rinse , Tough |
| Dishwasher Option Selections | 4 Hour Delay , Control Lock , Extended Heat Dry , Heated Dry , Hi Temp Wash , Sani Rinse |
| Dishwasher Configuration | Standard |
| Dishwasher Type | Built-In |
| Dispensers | Detergent and Rinse Aid |
| Drying System Type | Vent Dry with Heating Element |
| Leak Detect | Yes |
| Number of Racks | 3 |
| Number of Place Settings | 15 |
| Number of Wash Levels | 5 |
| Number of Washarms | 3 |
| Rinse Aid Dispenser Level Indicator | Yes |
| Sensor | Yes |
| Sound Package | Yes |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Wash System Type | MicroFilter |
| Water Filtration | Yes |
| Wash System | Filter |
| Fingerprint Resistant | Yes |
Controls
| Automatic Temperature Controls | Yes |
| Control Location | Front |
| Control Type | Tap Touch |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Status Light | White |
Installation Considerations
| Hoses Included | Yes, Drain |
Exterior Details
| Door Style | Flat |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Handle Type | Towel Bar |
| Handle Material | Metal |
| Toe Panel Color | Black |
| Magnetic Door | Yes |
| Control Panel Color | Black |
Dimensions
| Depth Closed Excluding Handles | 24.5 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 51 in |
| Depth Closed Including Handles | 24.5 in |
| Depth | 24.5 in |
| Height | 33.625 in |
| Gross Weight | 100 lbs |
| Net Weight | 89 lbs |
| Width | 23.875 in |
| Maximum Height | 34.625 in |
| Minimum Height | 33.625 in |
Rack Details
| Lower Rack Cushion-Tip Tines | Yes |
| Lower Rack Extras | Stainless Steel Wash Arm |
| Lower Rack Fold-Down Tines | No |
| Lower Rack Glides | Wheels |
| Lower Rack Utility Basket | No |
| Lower Rack Style | Extended |
| Second Level Rack Extras | Stainless Steel Wash Arm |
| Second Level Rack Adjustable | 2 Position Removable |
| Second Level Rack Cushion-Tip Tines | Yes |
| Second Level Rack Glides | Ball Bearing Wheels |
| Second Level Rack Fold-Down Tines | No |
| Third Level Rack Adjustable | No |
| Third Level Rack Removable | Yes |
| Third Level Rack Type | Third Level Rack with wash |
| Third Level Rack Glides | Single Channel Rails |
| Culinary Basket | Yes |
| Silverware Basket Type | Large In the Rack Basket |
| Silverware Basket Location | Bottom Rack |
| Silverware Basket Covers | Yes |
Cycles
| Number of Wash Cycles | 5 |
Dimensions
| Gross Weight | 100.000 lbs |
Interior Details
| Interior Light | No |
Electrical Requirements
| Power Cord Included | No |
| Amps | 15 |









