KitchenAid Third Level Utensil Rack Dishwasher- KDTS224SPS
$1,049.99
KitchenAid® Third Level Utensil Rack Dishwasher with 30+ Total Wash Jets in PrintShield™ Finish 47 dBA
Quantity
Pre-Order: Expected in 3-5 Weeks from date of purchase
DESCRIPTION
Say hello to the only way to dish. This Top Control Dishwasher has 30+ Total Wash Jets across 3 wash arms that offer targeted cleaning on every level. Third Level Utensil Rack holds silverware and serving utensils. ProDry™ System dries from every angle with heating elements, water repellent tech and natural ventilation. Triple Filtration System circulates clean water to wash and rinse. ProWash™ Cycle automatically adapts wash time and water temperature based on soil levels.
FEATURES
30+ Total Wash Jets
provide total cleaning coverage for dishes in each rack with more than 30 targeted jets across three wash arms, so you can load without pre-rinsing.
Third Level Utensil Rack with Water Repellent Tech
provides additional space for long and flat items like silverware, serving utensils and spatulas. This rack also features a specialized Water Repellent Technology designed to repel leftover water droplets for drier utensils.
ProDry™ System
combines a heating element, Water Repellent Tech and natural ventilation to give you dry, table-ready dishes. To activate, select the ProDry™ Option or ProDry™ Max Option.
Triple Filtration System
uses three levels of filtration to remove food particles during the wash and rinse cycles, so your dishes come out sparkling even with dirty cookware in the load.
ProWash™ Cycle
uses a sensor to measure soil levels and adapts wash time and water temperature as needed for tough messes or lighter loads, because no two meals are exactly the same.
Automatic Door Open Dry System
opens door 4" after the dry cycle ends to release water vapor and provide natural ventilation for an exceptional dry. Use the Automatic Door Open Dry System alone for our most energy-efficient dry* or pair with ProDry™ option for improved drying performance. *Compared to KitchenAid® Dishwashers when using ProDry™ Option.
Water Repellent Tech
repels leftover water droplets on silverware basket to help utensils dry.
Designed for Quiet Cleaning at 47 dBA
so you can let the dishwasher get a head start on cleanup while you entertain and enjoy meals, even in open-concept kitchens.
Versatile Lower Rack
accommodates bulky, oversized items like casserole dishes and large sheet pans.
Express Wash Cycle
cleans and dries in less time, so you always have the dishes you need while prepping, cooking and entertaining.
PrintShield™ Finish
resists smudges and fingerprints. The specialized coating for stainless steel is easy to clean with just water and a soft cloth, so you can spend more time cooking and less time cleaning up the kitchen.
Sani-Rinse Option
eliminates 99.999% of food soil bacteria by adding a high-heat final rinse to sanitize dishes.
ProDry™ Max Option
extends the ProDry™ Cycle for loads that need extra time to provide better drying results*
*Compared to ProDry™ Cycle
Durable Stainless Steel Interior
offers the beauty and benefits of stainless steel inside the dishwasher, plus helps resist streaks, stains and odors, while retaining heat to help improve drying.
Leak Identification System
Helps detect most types of leaks and includes a drip tray underneath. If the system detects a problem, the dishwasher can stop filling, drain the tub and alert that service is needed.*
*Will not detect leaks from the water inlet or tub drain connections and hoses or leaks due to cracked tubs or doors
Energy Star® Certified
Energy Star® Certified to exceed government standards for energy efficiency, supporting sustainability and helping to save money on utility bills.
Energy Star V7
Energy Star® Certified to exceed government standards for energy efficiency, supporting sustainability and helping to save money on utility bills.
5 Cycles
SPECS
Certifications
| Star K Certified | Yes |
| Prop 65 | CA |
| Kosher Consumer Friendly | Yes |
Details
| Fingerprint Resistant | Yes |
Exterior Details
| Toe Panel Color | Black |
Dimensions
| Cutout Height | 34.5 in |
| Cutout Width | 24 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 24.5 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 51 in |
| Depth Closed Including Handles | 26.75 in |
| Cutout Depth | 24 in |
| Depth | 26.75 in |
| Height | 33.625 in |
| Gross Weight | 90 lbs |
| Net Weight | 79 lbs |
| Width | 23.9375 in |
| Maximum Height | 34.625 in |
| Minimum Height | 33.625 in |
| Common Size | 24 in |
Electrical Requirements
| Amps | 15 |











