AMANA Large Capacity Top Load Washer with High-Efficiency Agitator.. NTW4519JW
$669.99
AMANA Large Capacity Top Load Washer with High-Efficiency Agitator..
Quantity
Only 2 left in stock
DESCRIPTION
Make laundry day easier with this 3.8 cu. ft. Amana® large capacity top load washer. The High Efficiency Agitator and Wash System hit dirt hard, while a smooth Stainless Steel Wash Basket helps prevent snagging. The Automatic Fabric Softener Dispenser on this top load washer releases softener at just the right time, and the Quick Wash Cycle gets light loads done fast. Plus, the Deep Water Wash Option delivers the maximum amount of water for your load, so you can clean with confidence.
FEATURES
High-Efficiency Agitator and Wash System
The High-Efficiency Agitator and Wash System hit dirt hard, but are gentle on clothes for efficient cleaning action.
Automatic Fabric Softener Dispenser
The easy-to-fill Automatic Fabric Softener Dispenser releases fabric softener from the HE agitator at just the right time, so you don’t have to worry about missing the rinse cycle.
Stainless Steel Wash Basket
The durable Stainless Steel Wash Basket has a smooth, modern finish, helping prevent snags that can ruin clothes.
Quick Wash Cycle
Is your favorite outfit in the hamper? Use the Quick Wash Cycle to wash light loads fast.
Large Capacity
Pile it in and get the most out of the 3.8 cu. ft. Large Capacity to take on every load.
Deep Water Wash Option
The Deep Water Wash Option adds the maximum amount of water for your laundry load, so you can clean with confidence.
Late Lid Lock
No sock left behind. The Late Lid Lock gives you extra time to throw in any missed items before the Spin Cycle starts.
Extra Rinse Option
The Extra Rinse Option adds more rinse action to most wash cycles to help remove extra soil or detergent.
Advanced Suspension System
The Advanced Suspension System senses each load and stabilizes the wash basket to cut down on racket caused by noisy, unbalanced loads.
Cold Wash Cycle
This eco-efficient cold water cycle cleans as well as a warm water wash. An initial wash phase at the beginning of the cycle uses a high detergent concentration to remove tough stains including grass, blueberry juice, red wine. This cycle uses less energy because there is no need to heat the water or maintain the temperature during the cycle.
Delicates Cycle
The Delicates Cycle uses a slower spin speed and a gentle wash motion to clean delicate items.
Bulky Cycle
The Bulky Cycle adds extra wash motion so larger items, like bedspreads, get plenty of movement throughout the cycle.
12 Wash Cycles
Choose from 12 Wash Cycles to help make laundry day a breeze.
5 Temperature Settings
5 Temperature Settings help make sure the wash water is just the right temperature for every load.
An American Company for Over 100 Years
Whirlpool Corporation started in 1911 as a small company in Benton Harbor, Michigan. Today we are a global home appliance business selling products around the world. We are proud of our American heritage and ingenuity that have driven innovation for over 100 years.
SPECS
Specifications
Controls
| Automatic Temperature Controls | Yes |
| Control Type | Knobs |
| Control Location | Rear Panel |
| Electronic Display Type | No |
| Feedback-Status Indicators | Cycle Complete , Fill , Final Spin , Lid Lock , Rinse , Sensing , Wash |
Dimensions
| Capacity (DOE) US | 3.8 cu. ft. |
| Capacity IEC Canada | 4.4 cu. ft. |
| Depth | 27 in |
| Gross Weight | 126 lbs |
| Height | 44 in |
| Height with Lid Open | 52 in |
| Net Weight | 115 lbs |
| Width | 27.5 in |
Modifiers
| Delay Start | No |
| Number of Wash/Rinse Temperatures | 5 |
| Number of Water Levels | 2 |
| Number of Spin Speeds | 2 |
| Pre Soak | No |
| Rinse Temperature | Cold |
| Temperature Selections | Cold , Cool , Hot , Tap Cold , Warm |
| Water Levels | Auto Sensing , Deep water |
Certifications
| ADA Compliant | No |
| Energy Star® Qualified | No |
Smart Compatibility
| Smart Appliance | No |
Cycles
| Number of Wash Cycles | 12 |
| Washer Cycle Selections | Bulky/Sheets , Clean Washer with affresh , Colors , Colors with Soak , Delicates , Drain & Spin , Heavy Duty , Normal , Quick Wash , Rinse & Spin , Whites , Whites with Soak |
Exterior Details
| Adjustable Feet | Yes |
| Lid/Door Finish | Powder Coat |
| Slow Close Lid | No |
| Window | No |
Interior Details
| Advanced Vibration Control | Yes |
| Automatic Load Size Sensing Technology | Yes |
| Dispense System | Bleach & Fabric Softener |
| Motor Drive Type | Belt |
| Out of Balance Sensing | Yes |
| Suspension System | 4 Springs 4 Dampers |
| Wash Action | Agitator |
| Washer Drum Material | Stainless Steel |
| Motor Horsepower | 1/4 HP |
| Sound Package | No |
Details
| Internal Heater | Yes |
| Pedestal Options | No |
| Sound Package | No |
| Water Faucet | No |
| Lid/Door Finish | Powder Coat |
| Lid/Door Lock | Yes |
| Motor Horsepower | 1/4 HP |
Dimensions
| Gross Weight | 126.000 lbs |















