WHIRLPOOL-Quiet Dishwasher with Adjustable Upper Rack- WDP560HAMZ
$683.99
WHIRLPOOL Quiet Dishwasher with Adjustable Upper Rack -WDP560HAMZ
Quantity
Pre-Order: Expected in 3-5 Weeks from date of purchase
DESCRIPTION
Clean dishes with a 55 dBA quiet dishwasher. This dishwasher’s Adjustable Upper Rack can be lowered or raised to accommodate taller items while an 11" Cup Shelf frees up space. It also includes a Boost Cycle that provides extra effort for stubborn messes and a Triple Filtration Wash System that filters food particles and cleans water between wash stages.
FEATURES
Adjustable Upper Rack
Manually raise or lower the upper rack two inches to better fit tall items like water bottles with the Adjustable Upper Rack.
55 dBA
Keep your kitchen quiet during cleanup with a dishwasher sound level of just 55 dBA.
11" Cup Shelf
One 11" Cup Shelf fits five additional cups or small bowls to free up extra space in the racks below and conveniently folds down to stay out of the way when not in use.
Extended Soak Cycle
Presoak and wash in one Extended Soak Cycle to help stuck-on food dissolve away without any extra steps.
Heavy Cycle
Extra cycle time takes care of heavily soiled messes and hard-to-clean dishes.
Boost Cycle
Skip scrubbing and pre-rinsing with the Boost Cycle. This cycle uses more water, time and heat than the Normal Cycle and takes less time than the Heavy Cycle so you can target tough messes that need a little extra effort.
Normal Cycle
Use the Normal Cycle for normal amounts of food soil to clean up leftover messes from your day-to-day meals.
Quick Wash Cycle
Clean dishes fast with a cycle that thoroughly takes care of plates, pans and glasses when you need them done in a hurry.
High Temperature Wash Option
High Temperature Wash Option raises the water temperature to help remove stubborn grease and food grime.
Heated Dry Option
A Heated Dry Option allows you to use a clean, dry dish straight from the dishwasher thanks to added heat for drying.
Extended Dry Option
Extended Dry Option extends your dry cycle about 30 minutes* to help elevate drying performance for any cycle.
*Added time may vary per unit.
Sani Rinse Option
Whirlpool® Dishwashers with the Sani Rinse Option are certified by UL to eliminate 99.999% of food soil bacteria and reach a final rinse temperature greater than 150°F to sanitize dishes.
Fingerprint Resistant Stainless Steel
Available in a stainless finish, the easy-to-clean exterior resists fingerprints and smudges.
Cycle Status Indicator
The Cycle Status Indicator light on the outside of the unit glows blue when your dishwasher is running and turns off when the cycle is complete.
Triple Filtration Wash System
Keep dishes clear of rinsed food particles with a Triple Filtration Wash System that uses a coarse filter to catch large soils, a fine filter to catch medium soils and a micro-fine filter to catch small soils between wash stages.
Cycle Memory
Cycle Memory quickly starts your dishwasher with one button. It automatically remembers the last cycle you picked so it’s stored and ready to go.
Hybrid Tub with Dark Gray Interior
A Hybrid Tub with Dark Gray Interior helps mask food stains with a stainless steel interior door and dark gray plastic tub.
Room for 14 Place Settings
Holds up to 14 place settings including 14 dinner plates, salad plates, saucers, bowls, cups, glasses, knives, dinner forks, salad forks, small spoons and large spoons.
Cycle Interrupt Light Signal
A blinking Cycle Interrupt Light Signal on the front of the unit will tell you when the cycle has been interrupted so you don't forget to restart the cycle.
Nylon Rack Coating
Nylon coating on the dishwasher racks provides protection that you can trust to ensure long-lasting use.
Overfill Detect
A float sensor inside the dishwasher will detect if too much water is in the tub and cut the power to the inlet fill valve to help prevent overfilling.
An American Company for Over 100 Years
Whirlpool Corporation started in 1911 as a small company in Benton Harbor, Michigan. Today we are a global home appliance business selling products around the world. We are proud of our American heritage and ingenuity that have driven innovation for over 100 years.
Industry's Best Selling Dishwasher Brand*
*Based on 12-month average of sales. TraQline 2021
Eco Series
Designed with efficiency in mind. Saving you water, energy and money with quality wash and dry performance.
*Compared to dishwashers meeting the minimum 2023 Department of Energy efficiency standards
SPECS
Certifications
| CEE Tier Rating | Tier I |
| ADA Compliant | No |
| Energy Star Qualified | No |
| Star K Certified | No |
| Prop 65 | CA |
| NSF Certified | Yes |
| Energy Star® Qualified | No |
| Kosher Consumer Friendly | No |
Details
| Built-In Water Softener | No |
| Dishwasher Cycle Selection | Boost , Extended Soak , Heavy , Normal , Quick Wash |
| Dishwasher Option Selections | Extended Dry , Heated Dry , Hi Temp Wash , Sani Rinse , Sani Rinse |
| Dispensers | Detergent and Rinse Aid |
| Drying System Type | Heating Element |
| Interior Light | No |
| Motor Horsepower | .075 |
| Number of Racks | 2 |
| Number of Place Settings | 14 |
| Number of Wash Levels | 4 |
| Number of Washarms | 2 |
| Rack Material | Nylon |
| Rinse Aid Dispenser Level Indicator | Optical Level Indicator |
| Sensor | No |
| Sound Package | Quiet Pack™ , Yes |
| Tub Material | Plastic with Stainless Steel Door |
| True Hold Door | No |
| Tub Style | Built-in Tall Tub 24in. |
| Wash System Type | Removable Filter |
| Water Filtration | Yes |
| Handle Type | Long Pocket |
| Last Cycle Recall | Yes |
| Window | No |
Silverware Basket Details
| Silverware Basket Location | Lower Rack - Right Side |
| Silverware Basket Covers | Yes |
Controls
| Automatic Temperature Controls | Yes |
| Control Location | Top |
| Control Type | Electronic Touch |
| Status Light | Blue |
Exterior Details
| Door Style | Flat |
| Handle Type | Long Pocket |
| Window | No |
Dimensions
| Depth Closed Excluding Handles | 24.5 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 49.5 in |
| Depth Closed Including Handles | 24.5 in |
| Depth | 24.5 in |
| Height | 33.5 in |
| Gross Weight | 80 lbs |
| Net Weight | 69 lbs |
| Width | 23.875 in |
Rack Details
| Lower Rack Cushion-Tip Tines | No |
| Lower Rack Fold-Down Tines | No |
| Lower Rack Glides | Wheels |
| Lower Rack Style | Straight |
| Second Level Rack Extras | 1-Plastic Cup Shelf |
| Second Level Rack Adjustable | Yes |
| Second Level Rack Cushion-Tip Tines | No |
| Second Level Rack Fold-Down Tines | No |
| Silverware Basket Type | Full Length Non Splittable |
| Silverware Basket Location | Lower Rack - Right Side |
| Silverware Basket Covers | No |
Cycles
| Number of Wash Cycles | 5 |
Interior Details
| Interior Light | No |
Electrical Requirements
| Power Cord Included | No |
| Amps | 8.1 |

















