WHIRLPOOL Quiet Dishwasher with Boost Cycle- WDF341PAPM
$488.99
WHIRLPOOL Quiet Dishwasher with Boost Cycle....WDF341PAPM
Quantity
Pre-Order: Expected in 3-5 Weeks from date of purchase
DESCRIPTION
Clean dishes with a 57 dBA quiet dishwasher. A Boost Cycle provides extra effort for stubborn messes while an Extended Dry Option elevates drying performance. This fast dishwasher includes a Quick Wash Cycle that cleans dishes quickly and a Triple Filtration Wash System that filters food particles and cleans the water between wash stages.
FEATURES
57 dBA
Keep your kitchen quiet during cleanup with a dishwasher sound level of just 57 dBA.
Heavy Cycle
Extra cycle time takes care of heavily soiled messes and hard-to-clean dishes.
Boost Cycle
Skip scrubbing and pre-rinsing with the Boost Cycle. This cycle uses more water, time and heat than the Normal Cycle and takes less time than the Heavy Cycle so you can target tough messes that need a little extra effort.
Normal Cycle
Use the Normal Cycle for normal amounts of food soil to clean up leftover messes from your day-to-day meals.
Quick Wash Cycle
Clean dishes fast with a cycle that thoroughly takes care of plates, pans and glasses when you need them done in a hurry.
High Temperature Wash Option
High Temperature Wash Option raises the water temperature to help remove stubborn grease and food grime.
Heated Dry Option
A Heated Dry Option allows you to use a clean, dry dish straight from the dishwasher thanks to added heat for drying.
Extended Dry Option
Extended Dry Option extends your dry cycle about 30 minutes* to help elevate drying performance for any cycle.
*Added time may vary per unit.
Sani Rinse Option
Whirlpool® Dishwashers with the Sani Rinse Option are certified by UL to eliminate 99.999% of food soil bacteria and reach a final rinse temperature greater than 150°F to sanitize dishes.
Triple Filter Wash System
The Triple Filter Wash System helps you skip the pre-rinse so you can spend less time scrubbing. How it works: A combination of three filters removes even tiny food particles from the wash water.
Cycle Memory
Cycle Memory quickly starts your dishwasher with one button. It automatically remembers the last cycle you picked so it’s stored and ready to go.
Room for 12 Place Settings
Holds up to 12 place settings including 12 dinner plates, salad plates, saucers, bowls, cups, glasses, knives, dinner forks, salad forks, small spoons and large spoons.
Overfill Detect
A float sensor inside the dishwasher will detect if too much water is in the tub and cut the power to the inlet fill valve to help prevent overfilling.
An American Company for Over 100 Years
Whirlpool Corporation started in 1911 as a small company in Benton Harbor, Michigan. Today we are a global home appliance business selling products around the world. We are proud of our American heritage and ingenuity that have driven innovation for over 100 years.
Industry's Best Selling Dishwasher Brand*
*Based on 12-month average of sales. TraQline 2021
SPECS
Certifications
| CEE Tier Rating | Not Rated |
| ADA Compliant | No |
| Energy Star Qualified | ENERGY STAR® Qualified |
| Star K Certified | Yes |
| Prop 65 | CA |
| NSF Certified | Yes |
| Energy Star® Qualified | ENERGY STAR® Qualified |
| Kosher Consumer Friendly | Yes |
Details
| Built-In Water Softener | No |
| Dishwasher Cycle Selection | Boost , Heavy , Normal , Quick Wash |
| Dishwasher Option Selections | Control Lock , Extended Dry , Heated Dry , Hi Temp Wash , Sani Rinse |
| Dishwasher Configuration | Tall Tub |
| Dishwasher Type | Built-In |
| Dispensers | Detergent and Rinse Aid |
| Drying System Type | Recessed Heating Element |
| Interior Light | No |
| Hoses Included | Yes, Drain |
| Motor Horsepower | 1/8 HP |
| Number of Racks | 2 |
| Number of Place Settings | 12 |
| Number of Wash Levels | 4 |
| Number of Washarms | 2 |
| Rack Material | PVC |
| Rinse Aid Dispenser Level Indicator | Yes |
| Sensor | Yes |
| Sound Package | Yes |
| Tub Material | Plastic |
| True Hold Door | No |
| Tub Style | Built-in Tall Tub 24in. |
| Wash System Type | Removable Filter |
| Water Filtration | Yes |
| Wash System | Filter |
| Handle Material | Stainless Steel |
| Handle Type | Short Pocket |
| Last Cycle Recall | Yes |
| Window | No |
| Fingerprint Resistant | No |
Controls
| Automatic Temperature Controls | Yes |
| Control Location | Front |
| Control Type | Electronic Touch |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Status Light | Blue |
Silverware Basket Details
| Silverware Basket Location | Lower Rack |
| Silverware Basket Covers | No |
Installation Considerations
| Hoses Included | Yes, Drain |
Dimensions
| Adjustable Height | Yes |
| Depth Closed Excluding Handles | 24.5 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 49.5 in |
| Depth Closed Including Handles | 24.5 in |
| Depth | 24.5 in |
| Height | 33.5 in |
| Gross Weight | 70 lbs |
| Net Weight | 59 lbs |
| Width | 23.875 in |
| Maximum Height | 34.5 in |
| Minimum Height | 33.5 in |
Exterior Details
| Door Style | Flat |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Handle Type | Short Pocket |
| Handle Material | Stainless Steel |
| Toe Panel Color | Black |
| Control Panel Color | Gray |
| Window | No |
Smart Compatibility
| Connectivity | No |
| Works With | No |
Rack Details
| Lower Rack Cushion-Tip Tines | No |
| Lower Rack Fold-Down Tines | No |
| Lower Rack Glides | Rollers |
| Lower Rack Utility Basket | No |
| Lower Rack Style | Straight |
| Second Level Rack Adjustable | No |
| Second Level Rack Cushion-Tip Tines | No |
| Second Level Rack Fold-Down Tines | No |
| Culinary Basket | No |
| Silverware Basket Type | Full Length Non Splittable |
| Silverware Basket Location | Lower Rack |
| Silverware Basket Covers | No |
Cycles
| Number of Wash Cycles | 4 |
Dimensions
| Gross Weight | 70.000 lbs |
Interior Details
| Interior Light | No |
Electrical Requirements
| Power Cord Included | No |
| Power Cord Length | 6 |
| Power Cord Length (ft) | 6 |
| Amps | 15 |
| Hz | 60 |
| Volts | 120 |





















