top of page
MAYTAG 24” Front Control Dishwasher - MDB4949SKZ
SKU MDB4949SKZ
Price
$879.99
MAYTAG 24 Front Control Dishwasher with Dual Power Filtration and PowerBlast® Cycle - 50 dBA -MDB4949SKZ
Quantity
Pre-Order: Expected in 3-5 Weeks from date of purchase
FEATURES
Details
| Built-In Water Softener | No |
| Dishwasher Cycle Selection | Auto , Normal , PowerBlast , Quick |
| Dishwasher Option Selections | 4 Hour Delay , Control Lock , High Temp , Long Heated Dry , Sani Rinse , Short Heated Dry |
| Dishwasher Type | Built-In |
| Dispensers | Detergent and Rinse Aid |
| Drying System Type | Vent Dry with Heating Element |
| Interior Light | No |
| Hoses Included | Drain Hose |
| Leak Detect | Yes |
| Number of Racks | 2 |
| Number of Place Settings | 14 |
| Number of Wash Levels | 5 |
| Number of Washarms | 3 |
| Rack Material | Nylon |
| Rinse Aid Dispenser Level Indicator | Yes |
| Sensor | Yes |
| Sound Package | Yes |
| Tub Material | Stainless Steel |
| True Hold Door | Yes |
| Tub Style | Built-in Tall Tub 24in. |
| Wash System Type | Microfilter with chopper |
| Water Filtration | Yes |
| Wash System | Dual Power Filtration |
| Handle Material | Plastic |
| Handle Type | Long Pocket |
| Fingerprint Resistant | Yes |
Controls
| Automatic Temperature Controls | Yes |
| Control Location | Front , Hidden |
| Control Type | Electronic Touch with Display |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Status Light | White |
Silverware Basket Details
| Silverware Basket Location | Bottom Rack |
| Silverware Basket Covers | Yes |
Features
| Dishwasher Features | Dual Power Filtration , Heated Dry , Leak Detect |
Installation Considerations
| Hoses Included | Drain Hose |
APPEARANCE
Exterior Details
| Door Style | Flat |
| Handle Color | Gray |
| Handle Type | Long Pocket |
| Handle Material | Plastic |
| Toe Panel Color | Black |
| Magnetic Door | Yes |
| Control Panel Color | Gray |
WEIGHT & DIMENSIONS
Dimensions
| Depth Closed Excluding Handles | 24.5 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 51 in |
| Depth Closed Including Handles | 24.5 in |
| Depth | 24.5 in |
| Height | 33.625 in |
| Gross Weight | 116 lbs |
| Net Weight | 105 lbs |
| Width | 23.875 in |
| Maximum Height | 34.625 in |
| Minimum Height | 33.625 in |
No Reviews YetShare your thoughts.
Be the first to leave a review.
bottom of page









